לפרטים נוספים

שאילתה: מדוע עבודת הפרקליטות מתעכבת?

פטיש בית משפט

בשאילתה שהפנה ח”כ מיכאל איתן לשר המשפטים דניאל פרידמן, נעשה נסיון לבירור מהי רמת העיכובים בעבודת הפרקליטות. השאילתה באה בעקבות דבריה של ניצב מירי גולן עם השופט ברנר, שבה היא אמרה כי פרשיות נוראיות ואיומות אינן מטופלות כיאות בפרקליטות, אלא רק לאחר חמש שנים. שר המשפטים בתשובה: מתוך 467 תיקים שהועברו בחמשת השנים האחרונות, רק ב-34% לא ניתנה החלטה.

הנה השאילתה כלשונה

בשיחה שקיימה ניצב מירי גולן עם השופט ברנר, אמרה: תיקי יאח”ה שוכבים בפרקליטות רק איזה ארבע עד חמש שנים עם פרשיות שוחד נוראיות ואיומות ולא מוגשים כתבי-אישום.

רצוני לשאול: 1. כמה תיקים הועברו בכל שנה במהלך חמש השנים האחרונות מיאח”ה לפרקליטות? 2. בכמה מהם התקבלו החלטות לסגירה או להגשת כתב-אישום בכל שנה?

שר המשפטים דניאל פרידמן

תשובת שר המשפטים

1. להלן תשובת סגן לפרקליט המדינה, עו”ד אלעד רוזנטל: אנו מבקשים לשוב ולהדגיש, כפי שציינו בעבר, כי בנתונים אלו עלולים להיות אי-דיוקים, היות שהם מתבססים על מערכת מחשב מיושנת, ובעתיד, כידוע לכם, תושק מערכת חדשה ומדויקת יותר. כיום, יש בנתונים כדי להציג מגמה כללית, אך בדיקה פרטנית של מצב התיקים מציגה תמונת מצב מעט שונה.

משנת 2003 ועד חודש אפריל 2008, הועברו לפרקליטות 467 תיקים מיאח”ה.

2. מתוכם, 37 תיקים נסתיימו בפסק-דין, ב-50 תיקים הוגש כתב-אישום אך טרם ניתנה החלטה, 216 תיקים נסגרו ללא הגשת כתב-אישום, 5 תיקים הועברו ליחידת התביעות המשטרתיות וב-159 תיקים טרם ניתנה החלטה. כפי שניתן לראות, שיעור התיקים שבהם טרם ניתנה החלטה בפרקליטות, הוא כ-34% בלבד.

מיכאל איתן

ח”כ מיכאל איתן פנה לגורמים רשמיים בפרקליטות על מנת לברר שתי נקודות מרכזיות העולות בנושא: א. כמה שנים בממוצע מחכה כל תיק עד אשר ניתנת בו החלטה בפרקליטות? ב. לפי תשובת השר, מוגשים לפרקליטות מעט יותר מ-80 תיקים בשנה – מה ההסבר אם כן לעיכובים הרבים בעבודת הפרקליטות?

מהפרקליטות נמסר כי הפרקליטות מקבלת כעשרים אלף תיקים להכרעה בממוצע בשנה, והתיקים המתקבלים מיאח”ה מהווים שיעור קטן מהטיפול השנתי הכולל של הפרקליטות. לגבי השאלה הראשונה שהעלה ח”כ איתן אודות מספר השנים לטיפול בכל תיק – התשובה טרם ניתנה מצד הפרקליטות.

ח”כ מיכאל איתן מעריך כי אם הפרקליטות אכן מקבלת כל כך הרבה תיקים בשנה, הרי שאין פלא שיש עיכובים כה רבים ופקקים בלתי נסבלים בטיפול בתיקים אלו. ח”כ איתן מתכוון לבדוק מה קורה עם כל עשרים אלף התיקים, ומהי רמת העיכוב בטיפול בהם, ולא רק בתיקים המגיעים מיאח”ה. כמו כן הביע איתן חשש שעומס העבודה גורמת לכך שבמקרים רבים לא מגישים כתבי אישום, ולא מחוסר ראיות. “אני, באופן אישי בחנתי את הסוגיה כאשר גיליתי כי 13 אלף תיקים במשטרה לא טופלו, ולא כתוצאה מחוסר ראיות, אלא מחוסר יכולת לטפל בכל התיקים הללו - דבר המשפיע באופן ישיר על השיעור הגבוה של עסקאות הטיעון בישראל” אמר.

לקריאה נוספת: רק 8% מהתיקים שעברו מיאח”ה לפרקליטות מאז 2003 הסתיימו בפסק דין

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש