לפרטים נוספים

אורית סטרוק: לבדוק התנהלות המשטרה נגד מתנחלים

אורית סטרוק

מנהלת ארגון “זכויות האדם ביש”ע”, הגב’ אורית סטרוק, פנתה לח”כ מיכאל איתן בטענה כי המשטרה פעלה בניגוד לחוק בכל הקשור לחיפוש פנימי והפשטה שננקטו על ידה כנגד מתנחלים.  ח”כ מיכאל איתן מצא לנכון להתערב בנושא זה, ופנה לשר לביטחון פנים על מנת לברר את הסוגיה. על פי בקשתה של סטרוק, אנחנו נמנעים מלפרסם את פרטי העדויות.

השר לביטחון פנים, ח”כ אבי דיכטר השיב על פניה זו בפירוט רב. בתחילה ציין כי על פי סעיף 22 לפקודת סדר הדין הפלילי: “שוטר העוצר אדם, או המקבל עצור או אסיר למשמורתו, רשאי לערוך חיפוש על גופו”. עוד הוסיף כי חוק סדר הדין הפלילי מקנה סמכות לערוך חיפוש חיצוני או פנימי גם בגופו של חשוד. בהמשך הוא מפרט מה נחשב חיפוש חיצוני; בחינה חזותית של גופו העירום של אדם לרבות צילומו ועוד, חיפוש פנימי; בדיקת דם, הדמיית פנים הגוף באמצעות סורק ועוד.

קריקטורה

ניתן לערוך חיפוש חיצוני או פנימי, על פי תשובת השר, כאשר מדובר בצורך לחשיפת “ראיה”, כמו כן דרושה הסכמתו של החשוד. אם החשוד מסרב, הוא מקבל הזדמנות להשמיע את טעמי סירובו בפני קצין משטרה שבסמכותו להחליט לבצע את החיפוש בכוח, אם מצא לנכון לעשות כן.

הגבלות נוספות בדבר ביצוע החיפוש הן; שהוא ייעשה על ידי בן מינו של החשוד, וכן שהחיפוש ייערך במקום מוצנע ולא בפרהסיה - אם יש בו כדי חשיפת חלקי גוף מוסתרים, אלא אם יש סכנה קרובה לוודאי לשלום הציבור.

לגופו של עניין, טוען השר לביטחון פנים כי הכל נעשה על פי חוק. בתשובתו צוין כי “לשוטרי תחנת בנימין אשר בתחומה נעצרו הבנות, מודעות לצרכי האוכלוסיה אותה הם משרתים, והם מבצעים את תפקידם ברגישות הראויה. במקרה זה נהגו השוטרים בכבוד רב בבנות העצורות, כולל הימנעות ממצב של ייחוד ושמירה על כבודם”.

בהמשך למכתב זה, הודיעה הגב’ סטרוק כי פנתה בבקשה לקיים דיון בנושא זה בוועדת החוקה על מנת לברר את חוקיות ההליכים הללו, שלדבריה, תשובת השר מוכיחה כי החיפושים אכן נערכו בניגוד לחוק. כמו כן הגישה תלונה בנושא למח”ש.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש