לפרטים נוספים

בעד הזכות לחופש הביטוי – גם לח”כ זהבה גלאון

זהבה גלאון

הצעת החוק של ח”כ רובי ריבלין, לפיה המפגינים נגד ההתנתקות שלא סיכנו חיים, יקבלו חנינה – התקבלה אתמול (ג’) בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. במהלך הדיון בהצעת החוק פרצה סערה בעקבות דבריה של ח”כ זהבה גלאון, שהביאה את הצעת החוק כדוגמא לאופן שבו הימין ”מנצל את המנגנונים הדמוקרטיים” על מנת לקעקע את הדמוקרטיה - דבר שהוביל לדבריה לקריסת רפובליקת ויימר.

ח”כים מן הימין התקוממו וטענו כי היא חצתה בכך קו אדום וכי יש למחוק את הדברים מהפרוטוקול. ח”כ מיקי איתן - בנאום שהוגדר על ידי ח”כ יובל שטייניץ כ”נאום מבריק שהתעלה על כולם” - טען לעומת זאת כי צריך לאפשר לגלאון לומר את דבריה שעליהם חל עיקרון חופש הביטוי, עיקרון שבשמו זהבה גלאון בעצמה הגנה על גדעון סער כאשר דליה איציק סגרה לו את המיקרופון בפרשת הסמרטוטים.

להלן עיקרי הדברים בנושא זה:

ח”כ זהבה גלאון: אדוני היושב ראש, מה שעומד לדיון כאן זו לא תוכנית ההינתקות ולא המתנחלים שפונו מגוש קטיף. מה שעומד לדיון זה דבר בלתי נסבל, שחברי כנסת מתערבים ומחוקקים חוקים, שהמטרה שלהם לבטל ביטול גורף החלטות של רשויות האכיפה. זה דבר בלתי מתקבל על הדעת. אתם יכולים לעמוד כאן על הדוכן ולגייס את כל הנוער הנפלא. אני רוצה להזכיר לכם שהוגשו כתבי אישום בגלל שבני נוער ואחרים קיללו, ירקו ופעלו באלימות, באלימות, כנגד שוטרים וחיילים.

אדוני היושב ראש, אני רוצה לטעון שמערכת אכיפת החוק הפעילה והפגינה יד רכה מדי כנגד המתפרעים. תזכרו את התמונות של מי שעמד והתפרע, ירק והיכה, ואתם נותנים לגיטימציה היום? אתם מתערבים בשיקול הדעת של רשויות האכיפה. זה חוסר הבנה בסיסי של עקרונות יסוד של מה זו מדינת חוק. רק מערכת משפטית מחליטה מי יעמוד לדין. מי שם אתכם, חברי הכנסת, להחליט עכשיו שאתם מבטלים ביטול גורף החלטות של רשויות האכיפה?

חבריי חברי הכנסת, עמדתי כאן ושמעתי את הדיבורים הנרגשים, ואני רוצה להגיד לכם – כדאי שתפנימו את זה, אולי זה לא נעים – שהבעיה של מדינת ישראל ששנים היא מעלימה עין מפשעי הימין. שנים. אל תיתנו לי כאן את הדוגמאות מה היו עושים, מי חוסם כבישים. תראו את מי מכים כשהם מפגינים ותראו כלפי מי מתייחסים ביד רכה.

אז תפקיד של דמוקרטיה ותפקיד של חברי כנסת זה להתגונן, והתפקיד שלנו – של כנסת ישראל – זה ללמוד מלקחי קריסת רפובליקת ויימר. אני מזכירה לכם שהדמוקרטיה בגרמניה קרסה בגלל שהיא אפשרה לאויבים שלה בימין הקיצוני לנצל אותה, לנצל את המנגנונים הדמוקרטיים, והיא קעקעה את סמכויות היסוד שלה.

ח”כ זבולון אורלב: את לא מתביישת? את מבינה מה שאת עושה? מה קרה לך? נטרפה עלייך דעתך.

ח”כ אורי אריאל: תמחקי את זה מהפרוטוקול. את השתגעת?

ח”כ מיכאל איתן: גברתי היושבת-ראש, כנסת נכבדה, לפני מספר שבועות, כשנסגרו כאן המיקרופונים ליושב-ראש סיעת הליכוד, קמה חברת הכנסת זהבה גלאון ונשאה נאום נפלא בזכות חופש הביטוי בכלל ובזכות חופש הביטוי של חברי הכנסת במיוחד. אני חושב שהיום, כאשר זהבה גלאון עשתה שימוש בחופש הביטוי למורת רוחי, אבל עדיין בגדר אותו חופש ביטוי, אנחנו צריכים לתת לה את אותה הנחה, את אותם כללי המשחק שהיא הציעה כאשר נאמרו דברים על-ידי יושב-ראש סיעת הליכוד גדעון סער. צריך לבחון בקפידה את הדברים, אם הם חרגו או לא חרגו.

הייתי כאן, ואני מוכרח להודות שזה מאוד לא נעם לי, אבל השימוש בביטוי “רפובליקה ויימרית”, “דמוקרטיה מתגוננת”, נעשה על ידי בעצמי לתקוף הרבה פעמים את התבוסתנות, קווים של השמאל, שמחלישים את הדמוקרטיה הישראלית על-ידי עידוד גורמים מימין, וגם השמאל השתמש בזה כלפי הימין, בית המשפט השתמש בזה, באקדמיה משתמשים בזה, וויכוח כזה צריך להיעשות בהתאם.

נקודה שנייה, החוק הזה איננו לפנים משורת הדין, כי הוא הולך להיות דין, וזה חוק גרוע מאוד. אבל חברים יקרים, יש מציאות גרועה עוד יותר. יש כאן אדם אחד שאומר שהחוק הזה הוא טוב? אין. אנחנו לא רוצים את החוק הזה. אני מתפלל שהחוק הזה לא יגיע לקריאה שלישית. אבל, חברים יקרים, כמה דברים שאתם מטיפים לנו – תחשבו עליהם דקה. פעם אחר פעם אתם קמים ואומרים:  לא יכולים לעשות חוק לקבוצת אנשים מסוימת. מה לעשות, אני הייתי יושב ראש ועדת החוקה ובאו אליי נציגי הממשלה ואמרו לי: תעשה חוק מיוחד לטובת קבוצת האנשים שאנחנו רוצים לפנות. לא לטובתם, לרעתם. אז איפה הייתם? למה לא באתם אז אלי, אל מיכאל איתן, יושב-ראש ועדת החוקה, ואמרתם, חבר הכנסת אורון: אל תעביר בשום פנים ואופן את החוק הזה, זה חוק שבא לעשות דין מיוחד לסדרי דין מיוחד, ענישה פלילית מיוחדת, הכול נגד קבוצה אחת? אז שום אוניברסאליות, שום שוויון לפני החוק!

לעומת זאת, הביא ח”כ איתן דוגמא הפוכה לאופי פעילותה של מערכת אכיפת החוק נגד מפגינים: “עשרות אלפי סטודנטים השתתפו בהפגנות, הורידו מכוניות  ושרפו מכוניות, שוטרים הלכו לבתי-חולים כתוצאה מההתנגשויות. סטודנט אחד לא הועמד לדין. אחד…”.

יובל שטייניץ

ח”כ יובל שטייניץ: גברתי היושבת-ראש, אני רוצה בפתח דברי להביע את הערכתי הרבה ואת התפעלותי הכנה מנאומו המבריק של חברי חבר הכנסת מיכאל איתן. לא בכל יום נישא בכנסת ישראל נאום קצר, אבל הגיוני כל כך, מבריק כל כך, כמו נאומו של חבר הכנסת איתן. נאום ברמה. מצד אחד פופולארית, מצד שני אקדמית-פילוסופית. ישבתי פה, ואמרתי לעצמי: בכנסת כזאת אני גאה להיות חבר. היו פה כמה נאומים טובים הערב הזה, אבל הנאום שלך התעלה על כולם, ואני פשוט מצדיע לך הערב על הנאום המעולה שלך.

לקריאה נוספת: חופש הביטוי בוויקפדיה, פרשת הסמרטוטים “על יו”ר הכנסת להגן על חברי הכנסת, הטיפול במתנגדי ההתנתקות – עריצות של מערכת אכיפת החוק, הצעת החוק: חנינה בעניין תוכנית ההתנתקות, מכתב תודה על התמיכה בהצעת החוק


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש