לפרטים נוספים

התקבל בכנסת: בתי המשפט יחויבו בתיעוד בפרוטוקולים

השר מיכאל איתן

הכנסת אישרה היום (ב’) בקריאה שניה ושלישית ברוב של 15 בעד, ללא מתנגדים או נמנעים הצעת חוק שיזם ח”כ מיכאל איתן, לפיה יוסדרו ניהול הפרוטוקולים והקלטות הדיונים בבתי המשפט במטרה לאפשר לבעלי הדין לקבל העתקים מהימנים של הדברים שאמרו במהלך הדיונים בבתי המשפט.

ח”כ מיכאל איתן שיזם את הצעת החוק, מציין שלושה הישגים חשובים בחוק החדש:

 1. לפני שהחל תהליך החקיקה של חוק זה, בית המשפט העליון פירש את החוק כאילו חובה שהוטלה על רישום פרוטוקולים בבית משפט לא חלה על בית המשפט העליון. בעקבות יוזמת החקיקה בית המשפט העליון קיבל על עצמו לחזור בו מהמדיניות השערורייתית, ולנהל פרוטקולים.
 2. בחוק יש הסדרה הוגנת ומאוזנת של אפשרויות להקליט דיונים בבתי המשפט על חשבון מי שמבקש לעשות זאת, ובתנאי שההקלטה תועמד גם לרשות הצד השני ללא תשלום ותישמר בבית המשפט. סעיף זה יאפשר בדיקה של הפרוטוקול הנכתב למי מהצדדים שיחשוב שהפרוטוקול שנכתב אינו משקף את מה שנאמר בדיון.
 3. שינוי משמעותי יחול גם בבתי הדין הרבניים שגם עליהם תחול חובת כתיבת הפרוטוקולים. יישום החלק הזה יידחה ל-18 החודש מיום חקיקת החוק, ובמהלך התקופה הזו יתנהל משא ומתן בין הנהלת בתי הדין הרבניים ומשרד האוצר – לתוספת תקנים לצורך רישום הפרוטוקולים בהיקף שאינו נהוג כיום בבתי הדין הרבניים.

ח”כ אברהם מיכאלי וח”כ מיכאל איתן הוסמכו על ידי ועדת החוקה לפעול מטעמה בניסיון לגשר בין עמדות האוצר להנהלת בתי הדין הרבניים להיבטים התקציביים של יישום החוק בבתי הדין הרבניים.

לקריאה נוספת: הצעת החוק, הכנסת מחייבת את בתי המשפט לנהל פרוטוקול


תגובות ל: “התקבל בכנסת: בתי המשפט יחויבו בתיעוד בפרוטוקולים”

 1. אביעד ויסולי says:

  יש לכם את נוסח החוק הנוגע לפרוטוקולים כפי שהתקבל? ברכות להעברתו.

  אודה לכם אם תשלחו לי אותו באימייל

  אביעד ויסולי

 2. שלום אביעד.

  הצעת החוק מופיעה בגוף הידיעה – בסיפא.

  תודה.

 3. שלמה בן-עמי, עו"ד says:

  מיקי איתן

  ברכות על החוק החדש! סוף סוף!
  תמיד היית בעיניי הפרלמנטר הטוב ביותר בכנסת!

  השערוריה קיימת כבר שנים בבתי הדין הרבניים. כך מודה בכתב בית הדין בעצמו. כעו”ד אני יכול לומר לך שבתי המשפט, לעומת זאת, מנהלים פרוטוקול בצורה נאותה ומסודרת, ואף נענים לעורכי דין המבקשים לציין דברים בפרוטוקול.

  אני רוצה לספר לך סיפור קטן. אני עו”ד מזה כ 12 שנים ועוסק ברשלנות רפואית בתחום הניורולוגיה של היילוד ומחלות יילודים. ככזה אינני מופיע כלל בבתי דין רבניים.

  לפני כשנה יצא לי להתדיין בפעם הראשונה בבית הדין הרבני בחיפה בעניין אישי. הוכיתי תדהמה. בית הדין בחיפה לא רק שלעיתים לא מנהל פרוטוקול דיון בכלל. אלא שלאחר דיון שהופעת בפניו אתה לעולם לא מקבל את הפרוטוקול בתום הדיון. אתה הולך הביתה וכעבור שבועיים אתה מקבל את הפרוטוקול ועיניך חושכות. דברים שאמרת כלל לא נרשמו. דברים שלא אמרת כלל נרשמו. ופה ושם מה שאמרת וכן נרשם, סולף.הגשתי ערעור על כך. הפגיעה היא באזרח ובכללי הצדק הטבעי. אבל אתה יודע איך זה. בית הדין הסתכל עלי כמלשן ועד היום הוא שונא אותי. מעניינת גישתו של בית הדין הרבני הגדול שאליו הוגש הערעור.הוא לא טרח אפילו לברר אם נכונה הטענה ודחה את הערעור על הסף בלא שום נימוק. לא הגשתי בג”צ כי אין לי כוח אליהם. את כל מה שציינתי אני יכול להראות לך במסמכים אם תרצה.

  כן כך מתנהל בית הדין הרבני במדינת ישראל. מצער הוא שעורכי הדין שמופיעים שם דרך קבע פוחדים להתלונן. על כן אני כל כך שמח שהחוק עבר. ישנם מספר שיפורים שהייתי מכניס לחוק.

  אבל העיקר הוא שיש עוד הרבה שערוריות באופן התנהלותו של בית הדין הרבני בחיפה (ואני משער גם בבתי דין אחרים) שצריך לטפל בהן. על שערוריות אלה הפוגעות באזרחים מידי יום ביומו אשמח לבשר לך בפגישה. אפשר כאן בתנועתנו בחיפה או במקום אחר. חייבים לטפל בשערוריות אלה כי הן מזעזעות.

  אני רוצה להבהיר אין לי שום דבר נגד בתי הדין הרבניים. אני אדם מאוד מסורתי ומכבד את הדת. אני מתנגד בכל תוקף לניגוח המסורת והדת במדינתנו.

  אשמח לסייע לך בכל עניין שתחפוץ בהתנדבות כמובן.

  אודה לך אם תשלח אליי במייל את החוק החדש!

  בברכה
  שלמה בן-עמי, עו”ד

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש