לפרטים נוספים

ועדת הבדיקה תחזק את מערכת אכיפת החוק

מאמר מאת ח”כ מיכאל איתן 

פרשת הנשיקה

פרשת הנשיקה האסורה שבגינה הרשיע בית המשפט את השר רמון היא עניין סגור וגמור מבחינה משפטית. בית המשפט, על אף שהתרשם שהיו פגיעות בזכויות הנאשם – הרשיע את רמון שבחר שלא לערער.

מבחינה ציבורית נפתחה פרשה חדשה. מתעורר חשד שצמרת המשטרה והפרקליטות נתנו גיבוי לשימוש פסול בהאזנות סתר, ויש הטוענים שהעלימו ראיות חשובות להגנת הנאשם. אין חילוקי דעות שמשהו פסול קרה שם. הוויכוח הוא על מידת אי התקינות של פעולת המשטרה והפרקליטות. בית המשפט קבע שיש לחקור את המחדלים לעומק. השופט ברנר, לאחר בדיקה מוגבלת, הסיק שהיתה רשלנות רבתי. נשיא בית המשפט המחוזי לשעבר, השופט זיילר, התבטא בצורה חריפה במיוחד, לפיה עולים חשדות כבדים בדבר נורמות פסולות הנוהגות במערכת אכיפת החוק.

היועמ”ש והשר לביטחון פנים מתבצרים בסירובם להקמת ועדת בדיקה. מבחינתם הם כבר יודעים הכל. לציבור ידוע פחות, ועדיין נותרו שאלות פתוחות: אם לא חוקרים לעומק וחושפים את כל הליקויים – כיצד יודעים מה לתקן? אם הכל בסדר – מה הפחד מחקירה מעמיקה? כיצד לא נמצא אפילו אחראי אחד למחדלים, שבלשון הזהירה ביותר הוגדרו כ”רשלנות רבתי”?

בעבודתי הפרלמנטרית נחשפתי לא פעם לתרבות שקר של המשטרה, וגרוע מכך, לשרים כמו השר דיכטר שמופיעים בפני הכנסת ומגבים את התרבות הזאת בהצהרות כוזבות.

בצד הביקורת והמאבק לבירור האמת, חשוב לחזק את מערכת אכיפת החוק והיועמ”ש העומד בראשה, שהוכיחו אומץ לב והיעדר מורא מחקירות ומהגשת כתבי אישום גם כשמדובר בראשי מערכת הממשל. אין סתירה בין גיבוי כללי למערכת לבין התביעה להקמת ועדת בדיקה. הקמת הוועדה תעביר מסר דמוקרטי לציבור, לפיו גם הממונים על שמירת החוק נתונים לבקרה. המסר הזה יחזק את מערכת אכיפת החוק ולא יחליש אותה, כי בסופו של יום אמון הציבור במערכת אכיפת החוק הוא מקור עוצמתה.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש