לפרטים נוספים

נפגעי עבירה

הצעת חוק זכויות נפגעי עבירה של ח”כ מיכאל איתן התקבלה היום (ב’) בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. ח”כ מיכאל  איתן הסביר כי “במדינת ישראל אין הכרה מספקת בזכויות של נפגעי עבירה. מערכת אכיפת החוק אינה פועלת כהלכה, וכאשר אדם נפגע מאלימות חמורה או מעבירת מין – אין שום גורם ממלכתי שמפצה אותו על הכישלון של המדינה לספק לו הגנה על גופו”.

“נפגעי עבירה מרגישים מוכים פעמיים. בפעם הראשונה על ידי העבריין, ובפעם השניה בלמעלה מ-80% מהמקרים, כשמתרקמת עסקת טיעון בין הנאשם לתביעה. נפגע העבירה מקבל מסר שהוא הופך למטרד ולנודניק בגלל שהוא מבקש שהעבריין יקבל את מלוא עונשו, ואילו התביעה שכורעת תחת נטל תביעות עצום מעדיפה להגיע להסדר פרקטי - להשיג הרשעה והענשה בתהליך מזורז”.

עוד הוסיף איתן: “במציאות של מדינת ישראל עסקאות הטיעון הן כורח בל יגונה. אבל מבחינת נפגע העבירה המשמעות של עסקת הטיעון היא כאילו “זה לא נורא” ואפשר ללכת לקראת העבריין”.

מטרת הצעת החוק היום לתת לנפגע העבירה להיות מעורב בתהליך עסקת הטיעון, והיא כוללת שלושה מרכיבים:

 1. הרחבת הזכות לקבלת מידע לו זכאי נפגע העבירה. בניגוד למידע כללי בדבר הרצון להגיע לעסקת טיעון עם הנאשם, החוק מהיום יעניק לנפגע העבירה זכות לקבל את כל הפרטים לקראת עסקת הטיעון המתגבשת.
 2. החוק נותן לנפגע העבירה זכות ערעור על החלטת התובע להגיע לעסקת טיעון עם הנאשם. זכות הערעור הזו הינה פנימית ונפגע העבירה יהיה רשאי חפנות לסמכות בכירה בפרקליטות כסמכות ערעור.
 3. החוק קובע כי בית המשפט מחויב טרם אישור עסקת הטיעון לברר האם התביעה קיימה את חובת הדיווח ומתן זכות הערעור על עסקת הטיעון.

לקריאה נוספת: “עסקאות טיעון: נפגעת? דיברת!”


תגובה אחת ל: “התקבל בכנסת: נפגע עבירה יהיה מעורב בהליך עסקת הטיעון”

 1. נועה says:

  לכבוד ח”כ מיכאל איתן,

  רציתי להודות לך אישית על החוק החדש שעבר בנוגע לזכויות של נפגעי מין ואלימות.
  מחמם את הלב שיש מי שדואג גם לאנשים ולנשים הללו, שבד”כ מושתקים/ות.

  נועה.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש