לפרטים נוספים

אליהו אילוז ז”ל חבר סניף הליכוד בירושלים / מאת יפה נקר

 מאמר אורח

אליהו אילוז זכרונו לברכה

חברנו אליהו אילוז ז”ל חבר סניף הליכוד בירושלים נפטר לפני כשנה. רבים מחברי סניף הליכוד הירושלמי הוותיקים הכירו את אלי אילוז ומוקירים את זכרו. היה דמות חברתית ופוליטית מוכרת, בעיקר בקרב בוחרי הליכוד בשכונת מוסררה בה התגורר. רבים הכירו את בנו ד”ר חיים אילוז אשר כיהן בתפקידים ציבוריים רבים. לפני כחודש, ביום ה-25.5.08 נערכה אזכרה לאליהו אילוז ע”י משפחתו המסורה והעניפה. יהי זכרו ברוך.

אליהו אילוז נולד ב-1922 בעיר פז במרוקו ועלה לישראל ב-1948 ללא משפחתו, כדי להגשים את החלום הציוני ולגור בארץ-ישראל.  עם הגיעו לישראל התגייס לצה”ל ושרת בחיל הספר.  הוא חתם קבע והמשיך בשרות הצבאי בתפקיד רס”ר במחנה סטף שליד ירושלים.  בירושלים פגש את רעייתו לעתיד ג’ורג’ט אף היא עולה ממרוקו, וביחד הקימו משפחה ירושלמית לתפארת בשכונת מוסררה בירושלים, עם הבן ד”ר חיים אילוז, והבנות גילה רל”שית לשכת השר לבטחון פנים ואתי העובדת במערכת “ידיעות אחרונות”, הנכדים והנינים.

עם שחרורו מצבא קבע ב-1958 החל אליהו ז”ל לעבוד בתערוכת העשור למדינה – “כיבוש השממה”. כן עבד כתפסן בעבודות בניין בתחושה עמוקה של שליחות בבנייה במדינת ישראל.  ב-1960 עבד בתחנת הרכבת בירושלים במגוון תפקידים עד שהגיע לתפקיד סגן מנהל תחנת הרכבת. קולו המודיע לנוסעים לעלות לרכבת לפני יציאתה לדרך,  מהדהד בזכרון רבים המכירים אותו.  ב-1978 פרש לפנסיה מוקדמת.

את פעילותו הפוליטית החל בציונים הכלליים ולאחר מכן בגח”ל, מח”ל והליכוד.  היה חבר במוסדות וארגונים הסתדרותיים ומפלגתיים, וכן שרת כיועץ לשרים גדעון פת ומודעי במשרדי התיירות והאנרגיה. היה דמות חברתית ופוליטית מוכרת ומשפיעה ביותר בירושלים ובייחוד בשכונתו מוסררה.  עצה, בדיחה, ניתוח מצבים פוליטיים, תחזיות פוליטיות ומדיניות, בכל אלה היה כדאי להקשיב לדעתו של אלי.

אליהו אילוז ז”ל זכה לתעודות הוקרה רבות על פועלו למען אוכלוסיית הנזקקים בירושלים ומחוצה לה. הוא זכה לתעודת יקיר ההסתדרות ויקיר ועד העדה המערבית, ולתעודת הוקרה מטעם משרד השיכון על פועלו בפרוייקט שיקום השכונות בעיר.

אליהו אילוז ז”ל היה מוכר כאדם מעורה בחברה, בפוליטיקה ובאקטואליה, בעל חוש הומור מפותח, מספר בדיחות וסיפורים מעניינים לחברים שהקיפו אותו בישיבתו בבתי קפה במדרחוב  בירושלים.  התכונות שבלטו באישיותו הם הנתינה, הנאה מהנאתו של האחר, פתיחות, חברות אמיתית ועזרה, אהבת האדם וחברת אנשים, איכפתיות ותחושה של משפחתיות גדולה.  רבים הכירו אותו כאיש המקפיד בלבושו המטופח תמיד בחליפה טובה, מכבד כל מעמד וכל אדם וילד, רגיש בעיקר לחלש, החולה, העני.  אלי הקפיד לברך כל אדם שפגש בברכות טובות, הקפיד בכבודם של אנשים, הקפיד לשלוח כרטיסי שנה טובה מדי שנה בשנה לחברים ומכרים, לטלפן, להתעניין בשלומם, לקיים קשרים חבריים ולקחת חלק באירועים רבים אליהם היה מוזמן מהכרותו עם קשת רחבה של בעלי תפקידים ואנשים בתחומי הפעילות הרבים בהם עסק. אלי הקפיד באירוח אורחים ומשפחתו מחו”ל ושם דגש על העמקת הכרותם עם העשיה הציונית וביקורים בכנסת ישראל.  אלי אהב לענוד לאורחיו מחו”ל את סיכת הכנסת אותה ענדו בגאווה גם בשובם לבתיהם בחו”ל.

מוקירי זכרו חשים בחסרונו הגדול של אליהו אילוז ז”ל בנוף האנושי, החברתי והפוליטי בעירו ירושלים.

 

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש