לפרטים נוספים

בית המשפט

ועדת החוקה אישרה בשבוע שעבר (ג’) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק “זכויות נפגעי עבירה, תיקון – הבעת עמדה לעניין הסדר טיעון” של ח”כ מיכאל איתן.

בדיון בוועדת החוקה, טענו בתחילה נציגי הממשלה כי הצעת החוק תגרום להוצאה תקציבית. הם ביקשו לשנות את הצעת החוק ולאפשר לנפגע העבירה להביע את עמדתו לגבי עסקת הטיעון בכתב בלבד, ולחסוך בכך חמישה תקנים שיצטרכו לפגוש ולשמוע את נפגעי העבירה.

בתגובה לקו של הממשלה, אמר ח”כ מיכאל איתן כי הממשלה אחראית לספק ביטחון לחברה, וכשלה בכך שלא הצליחה להגן על נפגעי העבירה מפני אלימות קשה, חבלות גופניות, מעשי אונס וכדומה. “הקורבנות האלה נפגעו, רבים מהם סובלים גם מנזקים נפשיים ופיזיים, ואנחנו לא נוקפים אצבע ומותירים אותם לבד להתמודד עם תוצאות המחדלים שלנו” אמר.

“בנוסף לנזק הגופני”, אמר ח”כ מיכאל איתן, “יש להם גם הוצאות כספיות שנובעות מטיפול פסיכולוגי, לפעמים פחדים, צורך לעבור דירה ולהחליף מקום עבודה, והנה באה המדינה ומגיעה ברוב המכריע של המקרים לעסקאות טיעון עם מבצע העבירה שזוכים לפעמים לעונשים מופחתים מאוד. לעומתם, חשים נפגעי העבירה כאילו גופם הפקר, והעונש הקל על הפגיעה בגופם מקומם אותם שבעתיים”.

הצעת החוק מעניקה לנפגע העבירה מעמד כלשהו, כדי שיוכלו לפרוק את זעמם לנוכח עסקת הטיעון המתגבשת עם הפוגע, ולאפשר להם להיות מעורבים בתהליך הזה.

לסיכום, אמר איתן כי אסור להעביר מסר התומך בתחושה הקיימת בחברה, שפגיעה קשה באדם אינה עניין נורא כל כך, ושצריך ואפשר להבין אותו ולהתחשב בפוגע. לבסוף תמכה הוועדה בהצעה לאפשר לנפגע העבירה להביע את עמדתו בעל פה או בכתב על פי רצונו הוא.

 

לקריאה נוספת: הצעת החוק זכויות נפגעי עבירה, תמצית הדיון בוועדת החוקה, חוק ומשפט

 


תגובות ל: “נפגעי אונס ואלימות קשה יהיו שותפים לגיבוש עסקת הטיעון”

 1. שרופה says:

  לכבוד מיכאל ! בריצנו להודיע לך שאני חוותי אונס וגלוי עריות וגם התעללות. מאחי
  אני בת 50 היום אני לא חייה את הנפש לי, גופתיי מתהלכת לה ברחוב כמו סערורית,
  אני חשפתי את הסיפור שלי לפני 15 שנה . אבל התלוננתי במשטרה כי כל הזמן פחדתי שהוא לא יהרוג אותי בסוף,, לכן היום יש לי את כל הביטחון של החיים לומר מה אני חוותי בתקופת נערותיי…. ואף אחד לא יודעת מי זה יצא לה מהנשמה שלה. לכן צריך להשיאר את החוק פתוח ולא לתקופה של כמה שנים ! היום אני מרגישה עוגמת נפש אכזכרית לכל מעלולי אחי. ולמה אני פונה אליך? כדי שאולי תנסה לעזור לי להוציא אצ הצדק לאור.אני כבר שנים נלחמת על הצדק .איפה הוא? האנס מטייל וחיי את חייו באושר,, ואני זו שסולבת מבעיות נפשיות ותיכולים לאורך כל החיים למה אין צדק?!
  לא לסלוח – ולא לשכוח- אסור שחוק זה יסגר !! בתודה שרופה :) ))

 2. Hayle says:

  Fell out of bed feeling down. This has bihrgetned my day!

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש