לפרטים נוספים

חוות בודדים: רעיון חיובי המחייב ביצוע משופר

ח”כ מיכאל איתן הודיע היום כי בעקבות דברי הסבר שקיבל על יוזמות מנהל מקרקעי ישראל להחכיר לבודדים שטחי אדמה בנגב במטרה להפכם לשומרי קרקעות המדינה ולמנוע תפיסתם בניגוד לחוק, ובעקבות סיור שערך בחוות בודדים בדרום הארץ – הוא יצטרף ליוזמת חקיקה בעניין זה ויתמוך עקרונית במהלך, ובתנאי שיוכנסו בו מספר תיקונים.

ח”כ מיכאל איתן העביר ביקורת על הדרך שבה בחרו המנהל והממשלה להגשים רעיון חיובי זה. “אין להמנע מהרושם כי מה שנעשה עד עכשיו בעניין זה היה מנוגד למנהל תקין, והתוצאה העגומה היא שיזמים ציוניים נלהבים קבלו קרקעות בחכירה ללא מכרז, השקיעו מיליונים בחוות שהקימו על סמך המצג של המנהל כי “הכל יהיה בסדר” ועתה איש אינו יודע כיצד לממש ההתחיבויות שקבלו בעל פה ובכתב…

“המנהל אינו בנוי לשמור על קרקעות המדינה כהלכה” ציין ח”כ מיכאל איתן. כניסת יזמים פרטיים לחוות וההשקעות הכספיות שהם עושים שם לא רק ישמרו על קרקעות המדינה אלא יעלו את ערכן באלפי אחוזים והמנהל יוכל לשווק את הקרקעות הללו במחירים שיכניסו לאוצר המדינה סכומים גבוהים וישחררו עוד ועוד קרקעות למסחר בסטור הפרטי. הכל תלוי כמובן בשמירה על האינטרס הציבורי בשלושה תחומים:

א. הקצאת הקרקע צריכה להעשות במכרז.

ב. יש לשמור על היחס הנאות בין עשרות דונמים של קרקעות שיקבלו בחכירה לדורות השומרים, קרי בעלי החוות לבין מאות הדונמים שיקבלו כמשמורת בלבד ויחזירו למנהל בכל עת שהקרקע תדרש לשיווק.

 ג. הקמאת הקרקעות צריכה להעשות בכפוף לשמירת האינטרס הציבורי בכל הקשור לתכנון שטחים ציבוריים כמו פארקים שמורות טבע, ותכנון ושמירה קפדנית של איכות הסביבה ושמירת רזרבות של קרקע לצרכים אילו וצרכים ציבוריים אחרים.

באשר לקבוצה הראשונה של חוואים שקבלו קרקעות על סמך הבטחות המנהל, אמר חבר הכנסת מיכאל איתן כי על אף פגמים שנפלו בדרך ההקצאה יש להתחשב במצג שהציגו המנהל והממשלה בפני החוואים ושעל בסיסו הם השקיעו בפיתוח החוות השקעות כבדות ויש ללכת לקראתם ולכרות עמם חוזים מחייבים על בסיס האיזונים שהוזכרו לעיל בין הצוורך לעודד יזמות פרטית לבין הצורך לשמור על האינטרסים הציבוריים.

תגיות:
 

תגובות ל: “חוות בודדים: רעיון חיובי המחייב ביצוע משופר”

 1. ציוני אמיתי says:

  אם רק היית יודע כמה בירוקרטיה, אטימות לב וחוסר רצון של חבריך ומכריך ליישב את הצפון והדרום.
  אני מנסה לצאת מהמרכז אל הדרום, מוכן להשקיע ממיטב שנות חיי וכספי המועט, מעוניין ליישב ולהגשים את חלומותיהם של אבותיי. והמערכת לא רק שאינה תומכת אלא מסרסת ומערימה קשיים כאילו מדובר על מעבר לכפר שמריהו ולא לגבעה באמצע שומקום עם תשתיות דמיוניות…
  מס שפתיים

 2. דניאל says:

  לציוני האמיתי
  הנגב אינו שום מקום ולגור בו זו זכות וגדולה אף כי מדבריך ניתן להתרשם כי אתה מוכן להקריב ממונך ועצמך. ציונות בימנו אינה דווקא התיישבות ,לשימור על ערכי הטבע והנוף של ארץ אבותינו חשיבות לא פחותה מהתישבות.
  תושב הנגב.

 3. ציוני אמיתי says:

  לתושב הנגב שלום,
  התיישבות בנגב לא מחייבת פגיעה בערכי הטבע והנוף, ישנם היום סוגים רבים של התיישבות המשתלבים במרחב. (לאו דווקא בניינים ושיכונים) הזכות הגדולה להתיישב בנגב שמורה היום למעט מקורבים לצלחת, יוצאי ה 101…85% מהשטח הינו שטח צבאי דבר המאפשר לממ”י ומקורביהם בהון-שלטון להמשיך ולווסט את מחירי הקרקע לטובת אלו הממרכזים אותנו בבאר שבע-תל אביב-חיפה.
  ראה את היופי ואת הגשמת החזון של בן גוריון, הרצל, משה רבנו, בבאר מילכה, עזוז, נאות סמדר, קיבוץ לוטן. עכשיו חשוב על חלום בו צעירים וצעירות יוצאים אל השטחים ומקימים בהם כפרים קטנים, אקולוגיים, מחוברי קרקע ושליחות אמיתית.
  אנחנו רבים כבר אלפי שנים על 100 מטר במזרח ירושלים ולא מסוגלים להנות מאלפי דונמים בדרום.
  מקווה להיות שכן שלך יום אחד.

 4. ציוני אמיתי says:

  ועוד דבר קטן,

  ציטוט מלמעלה
  “כניסת יזמים פרטיים לחוות וההשקעות הכספיות שהם עושים שם לא רק ישמרו על קרקעות המדינה אלא יעלו את ערכן באלפי אחוזים והמנהל יוכל לשווק את הקרקעות הללו במחירים שיכניסו לאוצר המדינה סכומים גבוהים וישחררו עוד ועוד קרקעות למסחר בסטור הפרטי”

  חזרנו למשחקי ממון, היינו צריכים להשאר במיצריים ולהיות מפקחי בניה, יזמים, פקידוני אוצר ומנהל ולהביא עובדי קבלן לבנייה של הפירמידות…

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש