לפרטים נוספים

מיכאל איתן: מימון מפלגות – מה הגבול?

לונדון וקירשנבאום

בראיון אתמול (ה’) לתוכנית “לונדון את קירשנבאום”, התייחס ח”כ מיכאל איתן לסוגיות של מימון בחירות ומפלגות, והסביר מהו הגבול שבין מערכת בחירות תקינה לבין “קניית קולות בכסף”. בדיון הטלוויזיוני השתתף גם ח”כ לשעבר אברהם פורז.

ההבדל בין אסור למותר במימון בחירות

ירון לונדון פתח ושאל: ברור שבבחירות המונים ההוצאות עולות ואי אפשר לנהל מערכת בחירות בלי כסף, השאלה כיצד לממן בחירות?

ח”כ מיכאל איתן: “אם מותר לעשות סדר, יש מערכת מימון של מפלגות ויש חוק מימון המפלגות. מפלגות לא מקבלות תרומות כי הציבור כולו משלם את מימון המפלגות. יש התמודדויות בפריימריס שחבר הכנסת הבודד נאבק על מקומו בכנסת, שראש מפלגה רוצה להיות ראש ממשלה, ובבחירות האלה מותר לקבל תרומות בגובה מסוים - ושם יש בעיות”. “עכשיו כשאתה אומר: “עולה כסף”, זאת שאלת המפתח שאנחנו מוכרחים לשים עליה את הדגש: מה עולה כסף?”.

“כשיש בחירות במרכז הליכוד ויש 3000 מצביעים ואהוד אולמרט ומיכאל איתן צריכים להתמודד שם ולשכנע את 3000 איש האלה – כל אחד מה-3000 מכיר אותנו 20 שנה בכנסת, כל אחד מהם מכיר אותנו באופן אישי, כל אחד מהם יודע מי אנחנו – כמה כסף אנחנו צריכים להוציא בכדי לשכנע אותם בכדי להצביע עבורנו ולהסביר את עמדותינו? כדי לתת להם עוד תזכורת?”.

“עכשיו אני אסביר בשביל מה בכל אופן אוספים כסף. תגיד לי מיקי איתן – למה באמת הם אוספים את הכסף? כי יש סברא שאם אתה בא לכל מיני אנשים שהם נגדך, ואתה תהפוך אותם לפעילים אצלך, ואז תיתן להם אלף שקלים עבור הפעילות או חמשת אלפים עבור שבועיים, ובמילים אחרות: לקנות קולות - בשביל זה צריך הרבה כסף”.

קריקטורה

קריקטורה מתוך ‘ידיעות אחרונות’.

תרומות מחוץ לארץ

ירון לונדון הציג גם את השאלה האחרונה: “יש דבר אחד שמפריע לי וגם לאזרחים – קיבוץ נדבות מחו”ל. האם אי אפשר לאסור בחוק על מי שאינו גר בארץ באופן קבוע – ולקבוע שהוא אינו יכול להשתתף בבחירות דמוקרטיות במדינת ישראל?”.

ח”כ מיכאל איתן: “יש לי גילוי נאות: אני הטפתי שנים רבות לאמירה הזאת – ש”רק בארץ” אבל המערכת לחצה ככה, שגם אני באופן אישי מקבל תרומות מחוץ לארץ, כי אני לא יכול להתמודד אחרת, וזה מותר על פי החוק”.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש