לפרטים נוספים

הנצחה: חבר הכנסת לשעבר שמואל כץ ז”ל / מאת יפה נקר

תמונה

בתחילת החודש הנוכחי, נפטר ח”כ לשעבר שמואל כץ ז”ל. מובאים כאן עיקרי פועלו הרב כלוחם, כעיתונאי וכחבר הכנסת הראשונה מטעם תנועת החירות. ציבור הגולשים מוזמן להוסיף כאן מידע אודות האיש ופועלו, ובהמשך אנו נצרף את המידע הרלוונטי לגוף הידיעה.

שמואל כץ ז”ל לוחם אצ”ל ואיש תנועת החרות, כיהן כחבר הכנסת הראשונה. היה הסטוריון, חוקר, עיתונאי וביוגרף, מבכירי תלמידי ז’בוטינסקי. הוא הצטרף לבית”ר ב-1930 ביוהנסבורג בדרום אפריקה ושימש כיו”ר הצ”ח (ההסתדרות הציונית החדשה) שם. עלה לארץ-ישראל והצטרף לאצ”ל ב-1936. ב-1939 נקרא ע”י ז’בוטינסקי להגיע ללונדון ולעסוק בכתיבה והסברה במספר עיתונים. ב-1946 חזר לארץ-ישראל והצטרף למפקדת האצ”ל ועסק בהסברה וקשר עם גורמי חוץ, וכתב רבים מכרוזי הארגון באנגלית.

שמואל כץ אף סייע בהבאת האניה אלטלנה ב-1948 לישראל. הוא הצטרף לתנועת החרות ושימש חבר הכנסת הראשונה והיה חבר בוועדת הכנסת ובוועדת החוקה, חוק ומשפט. ב-1951 עזב את עיסוקיו הפוליטיים, כתב ספרים וניהל את הוצאת הספרים “קרני”. ב-1967 הצטרף לתנועה לארץ ישראל השלימה וכתב את בטאון התנועה. ב-1977 התמנה ע”י בגין כיועץ ראש הממשלה להסברה, אך עזב בשל חילוקי דעות עם בגין. ב-1978 פרש מתנועת החרות. במאי 2001 קיבל אות הוקרה למפעל חיים מטעם מסדר ז’בוטינסקי.

ספרו המפורסם “אדמת מריבה” עוסק בסכסוך הערבי-ישראלי, בו הוא מפרט את שורשי המציאות האמיתית, מול הכזבים שהפיצו גורמי תעמולה ערביים. מטרת הספר לחשוף את הקשר והזיקה הלאומית העברית לארץ-ישראל. “אדמת מריבה” הוא ספר הנלמד כיום בבתי ספר ברחבי העולם. הספר זכה לשבחים רבים על היותו חותר אל שורשי הבעיות והסבר מרגש על הקשר בין עם ישראל לארץ-ישראל.

שמואל כץ ז”ל נולד בדרום אפריקה ב-9.12.1914, נפטר בישראל ב-9.5.2008. נטמן ב-11.5.08 בחלקת האצ”ל בבית העלמין ירקון.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה




*תוכן התגובה






פוסטים אחרונים

חיפוש