לפרטים נוספים

“הקוד האתי של ההנהגה בישראל – במצב חירום”

נאום

בכנס מנהלי פרוייקטים שנערך היום (ד’) כמידי שנה, התארח ח”כ מיכאל איתן והעניק פרסים לזוכים בתחרות “פרוייקט השנה”. המדובר בכנס שאורגן על ידי “אנשים ומחשבים”, והשתתפו בו כ-1200 איש המנהלים פרוייקטים מכל התחומים. בנאומו, דיבר ח”כ מיכאל איתן על הקשיים בניהול הפרוייקט בו הוא מתעסק, פרוייקט שהחל לפני 60 שנה - הקמת המדינה.

להלן הנאום המלא:

שלום רב ובוקר טוב.

כשהעוזר שלי דיווח לי כי מארגני הכנס השנתי של העמותה לניהול פרוייקטים ביקשו את השתתפותי בטקס הפתיחה לכנס השנתי שלהם – לא הבנתי מהיכן נחתו עלי. הרמתי גבה, נזכרתי בבדיחה ישנה משנות החמישים או השישים של המאה הקודמת, מאות מפגינים עמדו בכיכר מוגרבי בתל אביב והפגינו בצעקות ובשלטים: “לחם עבודה”, “לחם עבודה”, ניגש יהודי אחד לאחד המתקהלים ושאל אותו: “תגיד לי בחור, על מה אתם מפגינים כאן?”. עונה לו השני: “אתה לא רואה? אתה לא שומע? אין לנו עבודה”. הניף את השלט וזעק “לחם עבודה” “לחם עבודה”. תגיד לי, לא הרפה ממנו אותו יהודי, “אני מחפש בחור צעיר כמוך לעבודה למה שלא תבוא לעבוד אצלי?”. הבחור הוריד את השלט, הסתכל על היהודי הזה במבט של רצח בעיניים ואמר: “תגיד אדוני מה יש לך נגדי בכיכר יש מאות מפגינים מה אתה נטפל דווקא אלי?” – וגם אני שואל: יש בכנסת מאה ועשרים חברים מה פתאום דווקא אני???

בתחילה, כשראיתי שהכנס מאורגן על ידי “אנשים ומחשבים”, חשבתי שאולי הם הלשינו על מעורבותי בפרוייקטים הקשורים באינטרנט וטכנולוגיית המידע. אחר כך העליתי בדעתי שאולי הפרוייקט של הקמת כוכב יאיר, שאותו הובלתי מהמסד ועד לטפחות, גרם למישהו לחשוב שאני מתאים לאירוע שלכם. אבל בסוף הגעתי למסקנה ההגיונית מכולן, שהזמנתם אותי למושב הפתיחה של הכנס כי כל אלה שפניתם אליהם לפני פשוט דחו את ההזמנה…

בעצם, הרהרתי ביני לביני, מה זה חשוב למה הם הזמינו אותי? לי צריך להיות חשוב האם יש לי עניין לנצל את הבמה ולומר משהו לקבוצה מאד ייחודית ונחשבת בעיני של מנהלי פרוייקטים – ובטח שיש לי ולכן אני כאן!

הפרוייקט שהחל לפני 60 שנה

אני כאן מולכם כי אני מחפש מנהלי פרוייקטים שייעצו לי בהקשר לפרוייקט מסויים שקצת תקוע בגלל כמה בעיות. הוא מעולם לא תוכנן בצורה שיטתית אלא התקדם בדרך אינטואיטיבית רצופת אלתורים; חלקם ממש מזהירים ואחרים שברבות השנים התגלו כחורים שחורים שבלעו משאבים אין קץ.

השר מיכאל איתן

הפרוייקט שאני מדבר עליו ידוע ברבים כדבר הכי פחות מאורגן מבין כל הפרוייקטים הדומים לו. ה-CEO’s שלו מוחלפים בתדירות עצומה, ראשי החטיבות מכהנים בין מספר חודשים לשנה עד שנה וחצי בתפקידיהם, והבורד עסוק בוויכוחים אין קץ בלהט רב על כל נושא שבעולם – חוץ מהנושאים הרלוונטיים ביותר להמשך קיומו של הפרוייקט. מערכת הבקרה של הפרוייקט מתפקדת בצורה בינונית, אבל גם את ממצאיה הדורשים תיקון – אין שום גרם שמסוגל ליישם.

הפרוייקט הזה שכל כך מעסיק אותי התחיל במתכונתו הנוכחית לפני כשישים שנה. הפרוייקט שבו מדובר הוא הפרוייקט המשותף לכולנו, להורינו ולהורי הורינו, לילדינו ולילדי ילדינו. הפרוייקט הזה הוא מדינתנו. שילמנו ואנו משלמים מחיר דמים כבד עבור הקמתה וקיומה של המדינה היהודית והדמוקרטית של העם היהודי – היא מדינת ישראל.

לפעמים יותר קל להתחיל הכל מהתחלה מאשר לבצע תהליכים של רה-תכנון ורה-ארגון. אמנם קל יותר להחליף את המנגנונים ולשפר את הבקרה וליצור סינכרוניזציה בין המערכות, אבל במקרה הזה אי אפשר להתחיל מבראשית, כי הטרגדיה הכי גדולה של מדינת ישראל היא שלמרות כל הכשלים הניהוליים – היא הגיעה להישגים לא מבוטלים גם בשיטות מפוקפקות. האזרחים בעלי המניות אינם חשים ששיטות האלתור מיצו את עצמן, ושאם לא תתבצע מהפכה ניהולית – העסק הזה לא יוכל להחזיק מעמד לטווח ארוך.

שידוד מערכות במגזר הציבורי

חדי העין שבינינו, רואים את התמונה הקודרת על תרבות השלטון והניהול העולה מדו”ח ועדת וינוגרד על מלחמת לבנון השניה. לדעתי אם היו מקימים ועדות וינוגרד גם בנושאים אחרים כמו; חינוך, תשתיות ואכיפת החוק – היינו מקבלים תוצאות דומות. יש צורך אמיתי בשידוד מערכות.

כשמגיע איש מקצוע מתחום הניהול למערכת הממשלתית ולמרכבים אחרים של הסקטור הציבורי – הוא נתקל בדרך כלל בתופעות של התבצרות, שמרנות חוסר נכונות או חוסר יכולת לקבל את מה שהוא רוצה להציע. במגזר הציבורי ביצוע שינויים הוא משימה כמעט בלתי אפשרית. רבים מהמנהלים המקצועיים נשברים, משלימים עם עיוותים או נמלטים למחוזות נוחים יותר בסקטור הפרטי .

באתי הנה לומר לכם כקולקטיב, כעמותה מקצועית כלל עולמית אבל עם מחוייבות לאומית ייחודית. אסור לכם להיעלב, אסור לכם להרים ידיים, אסור לכם להתנתק! אתם חייבים להיאבק על מלחמת הניהול הנכון בסקטור הציבורי עד לניצחון המקצועיות על החובבנות והשלטת עקרונות ניהול מקצועיים בסקטור הציבורי.

הארגון שלכם חייב לתת גיבוי למאבקים סימבוליים בחזית אחת או אחרת כדי ישמשו כמודל לחיקוי בחזיתות אחרות. אתם חייבים להיות נוכחים ומורגשים היטב כגוף מקצועי במסדרונות הכנסת והממשלה. אתם חייבים להטיף לחבריכם המנהלים הבכירים בשירות הציבורי להישאר נאמנים ליושרה המקצועית, ולתת להם גבוי מלא בעת הצורך כשהם נאבקים על ישומן של הנורמות המקצועיות – כשהם מבקשים לחולל רפורמות חיוניות במנהל הציבורי של מדינת ישראל.

אני מקווה שהממשלה הבאה, תהיה אשר תהיה, תחרוט על דגלה את ביצוע הרפורמות הנדרשות בניהול הסקטור הציבורי. שמעתי את אחד המועמדים לראשות הממשלה, בנימין נתניהו מכריז שאם ייבחר – יציב בממשלתו מספר שרים מקצועיים. זו בשורה טובה אבל לא מספקת. הצבת שרים מקצועיים מלמעלה ללא שינויים מערכתיים כוללים – לא יניבו את התוצאות הדרושות. צריך לתבוע מכל המועמדים להכין תכניות מפורטות יותר, ולהציגן בפני הציבור ולהתחייב לבצען.

העברת המסרים אל המערכת הפוליטית

באתי הנה כדי להעביר את המסרים הללו, אבל אני גם מתחייב להעביר את המסרים שלכם לזירה הפוליטית שבה אני פועל. לקראת הכנס נכנסתי לאתר שלכם, בבחינת “הכר את הידיד”, קראתי בעניין רב את הקוד האתי של הארגון העולמי שתורגם לעברית, ואני מתחייב שפעם אחר פעם אצטט ממנו למנהיגות הפוליטית את הכללים הרלוונטיים, ובמיוחד שלושה המתייחסים לאחריות כבוד והגינות:

השר מיכאל איתן

1. ננהג באחריות

אחריות היא החובה לקבל בעלות על ההחלטות שאנחנו עושים או איננו עושים, הפעולות בהן אנו נוקטים או שאיננו נוקטים, והתוצאות הנובעות מהן. אנו מקבלים החלטות ונוקטים בפעולות בהתאם לאינטרס הטוב ביותר של החברה, ביטחון הציבור והסביבה. אנו מקבלים רק את המשימות התואמות לרקע שלנו, לניסיוננו, למיומנויות ולהכשרה שלנו. אנו ממלאים את ההתחייבויות אותן אנו נוטלים על עצמנו – אנחנו מבצעים את מה שאמרנו שנעשה כאשר אנו טועים או משמיטים, נפעל באופן מיידי כדי לתקן את הטעות. אנו נושאים באחריות הדיווח בעבור כל הנושאים העולים מהטעויות או מההשמטות שלנו ומתוצאותיהן.

לא נהיה שותפים לכל התנהגות לא חוקית, הכוללת אך אינה מוגבלת על ידי: גניבה, הונאה, שחיתות, מעילה, שוחד או הפרת אמון הציבור. לא נעסוק בהתנהגות לא ישרה מתוך כוונת רווח אישי.

2. נפעל בכבוד

כבוד הוא חובתנו להעריך את עצמנו, להעריך אחרים ולהתייחס באופן אחראי למשאבים המופקדים בידינו. משאבים המופקדים בידינו יכולים לכלול אנשים, כסף, מוניטין, ביטחון האחרים ומשאבי טבע או סביבה. סביבה של כבוד מולידה אמון, ביטחון והצטיינות באמצעות אימוץ שיתוף הפעולה ההדדי – זוהי סביבה המעריכה ומעודדת זוויות ראיה ודעות שונות.3. נהיה הוגנים

ההגינות היא חובתנו לקבל החלטות ולפעול באופן בלתי תלוי ואובייקטיבי. התנהגותנו צריכה להיות חופשייה מכל אינטרס אישי, דעה קדומה ואפליה. נגלה שקיפות בתהליך קבלת ההחלטות שלנו. נבחן מחדש כל הזמן את היותנו בלתי משוחדים ואובייקטיבים, וננקוט בפעולות מתקנות כפי הנדרש.

כאשר נבין שקיים ניגוד עניינים ממשי או פוטנציאלי – נמנע מלעסוק בתהליך קבלת ההחלטות או מניסיון להשפיע על התוצאות.

נדמה לי שהעקרונות האלו ראויים למנהיגות פוליטית בכל מדינה דמוקרטית!

לצערנו, החדשות האחרונות מצביעות על כך שהמנהיגות שלנו בישראל חייבת להפנימם וליישמם הלכה למעשה – במלוא התוקף והעוצמה, כי בכל הקשור לקוד האתי בקרב ההנהגה הפוליטית אנו נמצאים במצב חירום, ומכאן שעלינו ליישמו מיד ללא כל דחוי.

בהצלחה בכנס!

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש