לפרטים נוספים

בעקבות דו”ח המבקר: “מדינת ישראל לא למדה דבר”

הודעה לעיתונות

מיכה לינדנשטראוס

ח”כ מיכאל איתן המקיים לשכת קשר פרלמנטרית לבני העדה האתיופית, אמר היום (ג’) כי מדינת ישראל לא למדה דבר מכישלונה בקליטת גלי העלייה בשנות ה-50 וה-60, וחוזרת היום על כל השגיאות שנעשו אז. הדברים נאמרו בתגובה לדו”ח החמור של מבקר המדינה בנושא הקליטה הלקויה של העולים מאתיופיה.

כמו אז גם היום, ברור שכאשר נשברת המנהיגות הקהילתית, נפגעת סמכות ההורים וערכי העבר הופכים לנטל – הדור הצעיר של העולים מאבד את ביטחונו ואת דרכו, ומכאן הדרך לשימוש בסמים ולהתנהגות אלימה – הדרך קצרה.

הפתרון לבעיות הקליטה של העולים מאתיופיה צריך לבוא בשני מישורים:

  1. חיזוק מורשת יהדות אתיופיה והצגת האתוס המופלא של הקהילה ששמרה במשך מאות שנים על יהדותה למרות תנאים של בידוד מהפזורה היהודית בעולם. במישור הזה יזמתי הצעת חוק שנתמכה על ידי למעלה מ-80 ח”כים להקמת מרכז מורשת יהדות אתיופיה. הצעה האומרת לדור הצעיר – אל תתביישו במסורת הקהילתית שלכם, היו גאים בה, היא חלק מן המורשת של העם היהודי כולו.
  2. צריך לפעול על מנת לשלב את העולים בכוח העבודה. כך למשל יש לשלב אקדמאים יוצאי אתיופיה המבקשים עבודה במשימה החשובה של טיפוח הקהילה האתיופית כולה.

אם נפעל בשני המישורים הללו; המסורתי-הערכי והכלכלי-חברתי, הדור הצעיר יוכל להיות גאה בעברו, להאמין בעצמו ובסיכוי לעתיד טוב יותר לקהילה כולה.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש