לפרטים נוספים

ח”כ מיכאל איתן מוביל לפשרה בחוק הטוקבקים

“הטוקבקיסטים מוזמנים לדון בחוק הטוקבקים!”

טוקבק

הצעת חוק הטוקבקים, מיוזמתו של ח”כ ישראל חסון (ישראל ביתנו), קובעת כי אתרי האינטרנט הגדולים יהיו אחראים על תוכן תגובות הגולשים. הצעת חוק זו קיבלה את תמיכת ועדת השרים לענייני חקיקה, וכן עברה קריאה טרומית בחודש ינואר האחרון.

לפי הצעת החוק, כשם שעיתון מודפס אחראי על מדור “קוראים כותבים”, כך גם עיתון המקוון באינטרנט יהיה אחראי על תכנים המופיעים בטוקבקים. בניגוד להצעת החוק בגלגולה הקודם, הטוקבקיסטים יוכלו להישאר אנונימיים, אבל עורכי אתר האינטרנט יצטרכו לעבור על התגובות, ולסנן תכנים שיש בהם משום פגיעה באדם על פי חוק איסור לשון הרע.

בדיון שהתקיים אתמול (ג’) התקבלה הצעתם של יון פדר, עורך ynet, ושל ח”כ מיכאל איתן שניהל את הדיון בוועדת המדע, לפיה עורכי האתרים הגדולים יגישו בתוך כחודש ניירות עבודה, שבהם יגבשו אתיקה מוסכמת שתוביל להסדרה מרצון – ערוץ שיחליף את הערוץ החקיקתי בו החל ח”כ ישראל חסון.

מסמכים רלוונטיים:

הצעת החוק של ח”כ ישראל חסון: “אחריותן המשפטית של הנהלות אתרי האינטרנט על דברי הגולשים המגיבים באתריהן”.

קריאה טרומית: פרוטוקול הדיון בכנסת בשלב זה של החקיקה.

ההיבט המשפטי והחברתי של ה”טוקבק” בישראל

הצעת חוק מסחר אלקטרוני

לקריאה נוספת:

חוק הטוקבקים – “תותח לפגיעה ביתוש”, חוק הטוקבקים של ח”כ ישראל חסון הוקפא, מסתמן: הכנסת תקפיא את חוק הטוקבקים


תגובות ל: “ח”כ מיכאל איתן מוביל לפשרה בחוק הטוקבקים”

 1. שלום רב.

  הגולשים מוזמנים כמיטב המסורת הטוקבקיסטית, להגיב ולקיים דיון ציבורי פורה, כמו שרק באינטרנט הוא יכול להתקיים.

  זהו כוחה של הרשת שיכולה לחבר בין בני אדם, בקלות וביעילות, כאשר היא מגשרת בהצלחה רבה על פערים של מרחב וזמן.

  אנו נשתדל להציג כאן בפני הגולשים את החומרים הרלוונטיים להצעת החוק ולדיון בנושא זה, שמשקף לא במעט את החברה בת ימינו שחווה במובנים רבים מהפכה בסדר גודל שלא היה כמוה מאז מהפכת הדפוס, ושבמובנים רבים מזכירה אותה ואף משתווה לה.

  אבל למה לי להאריך? בואו לדבר על זה!

 2. דובי says:

  הסדרה מרצון זה נורא נחמד, אבל יש משהו מוזר לי בהסדרה מרצון שמצריכה אישור של הכנסת. או שזה עצמאי שלהם, או שזה דרך הכנסת. דרך הביניים הזו נראית לי קצת… לא ברורה.

  וכמובן שנשארת השאלה מה יקרה באתרים שלא יקבלו על עצמם את ההסדרה העצמית. האם זו תכפה עליהם באמצעות חקיקה? או שחופש הדיבור ישמר גם עבור מי שלא מעוניין (או מסוגל) לסנן את כל התגובות שעוברות דרך האתר שלו?

 3. לדובי שלום
  הסדרה מרצון לעומת חקיקה
  הכנסת מייצרת חוקים שקובעים נורמות התנהגות , על מנת לאכוף את הנורמות האילו הכנסת רשאית לקבוע בחוק סנקציה על מי שחורג מהנורמות שקבעה בחוק , לעומת זאת הסדרה עצמית היא מעין הסכם ג’נטלמני בין מספר גורמים שהם שחקנים ראשיים בתחום מסויים שמקבלים על עצמם מרצון כללי התנהגות מסוימים. הפרת ההסכם הג’נטלמני הזה אינה כרוכה בסנקצייה “מדינתית” באמצעות מערכת אכיפת החוק . היא יכולה להיות כרוכה בבירור פנימי שבין הצדדים לההסכם הג’נטלמני ואפילו בתשלום קנסות הכל על פי שסוכם בין השותפים להסכם . הכנסת רשאית לעכב יוזמת חקיקה במטרה לאפשר לשחקנים הראשיים בתחום המסויים לקבוע כללים שיסדירו את ההתנהגות באותו תחום ולעקוב אחר הישום אם בדרך זו נפתרה הבעייה הליך החקיקה לא יתבצע לעומת זאת אם השחקנים הראשיים לא גיבשו כללים מניחים את דעתו של המחוקק או לחילופין לא פעלו על פי הכללים שהם עצמם קבעו המחוקק יכול תמיד להפעיל את מנגנון החקיקה.
  בעניין חוק הטוקבקיסטים הצעתי שעורכי האתרים הגדולים ונציגים של אתרים קטנים ובלוגים בתיווך איגוד האינטרנט הישראלי
  יכינו טיוטא של כללים בדבר ההגנה שתנתן לבני אדם מפרסומים פוגענים של טוקבקיסטים . על פי הצעתי הם יעבירו אותה לועדת הכנסת בראשותי שתפרסם אותה ברבים לתגובות הציבור לאחר מכן נקיים דיון משותף ונבחן האם ניתן להגיע לנוסח שאיתו כל הצדדים יהיו מסוגלים לחיות . בגדול צריך לזכור שבדמוקרטיה אמיתית אין זכויות מוחלטות ובמקרה שלנו בצד הזכות לחופש הדיבור יש לשמור בין השאר גם על זבות הזולת לפרטיותו ולשמו הטוב .
  מיכאל איתן

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש