לפרטים נוספים

גלובוס

בפגישה שהתקיימה אתמול (ג’) בלשכתו של ח”כ מיכאל איתן בנושא העלאת יהדות אתיופיה לישראל, השתתפו פעילים מבני הקהילה האתיופית בישראל שבאו להביע את עמדתם הביקורתית בחלקה בנוגע להעלאת בני הפלאשמורה.

בעקבות הגשת הצעת החוק של ח”כ מיכאל איתן, לרגל אירועי שנת השישים לעצמאותה של מדינת ישראל – לזרז  את עליית הגולה באתיופיה הנמשכת זה אלפי שנים, ביקשו מספר פעילים מהקהילה האתיופית להיפגש עם איתן בלשכתו. חשוב לציין כי סוגיית בני הפלאשמורה היא סוגיה מורכבת וסבוכה, ומהווה נושא לוויכוח אפילו בתוך קהילת יהודי אתיופיה עצמה, האם לתמוך או להתנגד להעלאת יתרת בני הפלאשמורה.

הפעילים אשר נכחו בפגישה טענו כי רבים ממבקשי העליה מאתיופיה לישראל הינם נוצרים גמורים, שהקשר בינם לבין היהדות הוא מקרי בהחלט. הם ציינו כי כיום, פה בארץ ישראל, מתקיימת פעילות מיסיונרית גדולה בכנסיות ובמקומות ברחבי הארץ. גורמי המשיכה והדחיפה לעלייה, לטענת הפעילים, מקורם במצב הכלכלי העגום הקיים באתיופיה, וכן במניעים אינטרסנטיים; כלכליים ופוליטיים.

על עומק המחלוקת בין המצדדים והמתנגדים לעליה ניתן ללמוד מהעובדה שלפגישה זו עם ח”כ איתן אמורים היו להגיע 12 איש, אך בפועל הגיעו רק ארבעה. “יש איומים קשים נגד הפועלים כנגד עלייתם של בני הפלאשמורה. הנה תראה, היינו אמורים להיות הרבה יותר אבל הגענו רק ארבעתנו”. אמרה אחת הפעילות. לדבריה, “אלו שלא הגיעו – פוחדים על חייהם”.

הפעילים הדגישו בפני ח”כ איתן כי אין להם שום התנגדות בדבר עלייתם של בני פלאשמורה אשר רוצים באמת ובתמים לחזור לחיק היהדות. הבעיה מתחילה, לטענתם, כאשר מעלים לארץ אנשים שהם נוצרים גמורים אשר מבצעים במדינת ישראל פעילויות מיסיונריות. “מדינת ישראל נכשלה בקליטתם של יהודי אתיופיה בישראל, ועכשיו היא רוצה להביא עוד אנשים שהם בכלל לא יהודים? זהו נזק ליהודי אתיופיה בפרט ולכל מדינת ישראל בכלל” אמר אחד הפעילים.

ח”כ מיכאל איתן השיב להם והדגיש כי הצעת החוק שלו מדברת בראש ובראשונה על רשימות של אנשים כפי שאותרו באמצעות בדיקות שנערכו על ידי ארגונים הפועלים למען עליה מאתיופיה, ואשר יהיו זכאים לפנות לשר הפנים בבקשה לבדוק את זכאותם לעלות לישראל. איתן הסביר כי כל אדם בעולם שמציג עצמו כיהודי יש לו הזכות להגיש בקשה לעלות לישראל, ועל אחריות המדינה לבדוק האם מגיש הבקשה הוא אכן יהודי אם לאו, וכך תאשר או תסרב לעלייתו. כמו כן אמר איתן כי בהצעת החוק שלו ישנו סעיף האומר במפורש כי לאחר סיום הגלות מאתיופיה, לא תהיה שום עלייה או מבצע המוני בקרב עולים מאתיופיה. לאחר ביצוע מבצע “סיום גלות אתיופיה” העליה מאתיופיה תתנהל בדיוק כפי שהיא מתנהלת ממדינות המערב – על פי חוק השבות.

בסיום הפגישה, סוכם על דעת כל הגורמים כי יש לשתף את זקני העדה וה’קייסים’ (רבני הקהילה באתיופיה) בכל הקשור לסוגיית בני הפלאשמורה. אחד הנוכחים הוסיף כי “המסורת שלנו הועברה בעל פה. ישנם אנשים מכובדים כמו ה’קייסים’ או ה’שמגלוץ’ (זקני העדה), אשר יכולים לבדוק כמעט כל שושלת משפחתית בקהילה האתיופית לפחות שבע דורות לאחור. למה לא להיעזר בהם כדי לבדוק באמת מיהו יהודי ומיהו לא? למה לא משתפים את הקייסים בכל הקשור בעניין?”.

ח”כ איתן הביע את תמיכתו בשיתוף פעולה עם זקני העדה האתיופית, ואמר כי יפעל במהירות על מנת שגם הקייסים וגם זקני העדה ייקחו חלק בקבלת ההחלטות בכל הקשור לעליה המאורגנת מאתיופיה.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש