לפרטים נוספים

“קואליציית אוהבי ארץ ישראל תומכת בחוות הבודדים”

חוות הבודדים
ח”כ מיכאל איתן סייר הבוקר (יום ב’, חוה”מ פסח) באחת מהחוות שהוקמו בשנים האחרונות בנגב במסגרת תוכנית של מנהל מקרקעי ישראל וממשלת ישראל על מנת לשפר את מערך השמירה על קרקעות המדינה ברחבי הארץ.

במסגרת התוכנית הזאת, מנהל מקרקעי ישראל בשיתוף עם המועצה האזורית רמת הנגב הזמינו יזמים פרטיים והציעו להם לקבל כמה עשרות דונמים בחכירה לתקופה ארוכה, ובצמוד לשטח הזה גם מאות דונמים נוספים לחכירה עונתית מעת לעת.

השר מיכאל איתן

המועמדים היו צריכים לעבור ועדת קבלה ולהגיש תוכנית עסקית באשר לשטח שהם אמורים היו לקבל. במסגרת התוכנית הזאת הוקמו 24 חוות (מתוכן 7 טרם אוישו) החולשות על אלפי דונמים, ובהם היזמים הפרטיים עוסקים בחקלאות מסוגים שונים וכן בתיירות. המטרה של שמירה על האדמות הללו הושגה, ובניגוד לשטחים רבים אחרים בנגב – אין עליהן שום גורם פולש או מחזיק שלא כדין בקרקע.

בימים אלה כשחלק מהמתיישבים ביקשו להקים מבני קבע, נאמר להם כי למרות ההתחייבויות שניתנו על ידי הממשלה ותמיכתה בפרוייקט הזה, יש בעיות משפטיות העולות מהעובדה שהקרקע נמסרה ליזמים ללא מכרז.

בסיור שקיים ח”כ איתן בחוות “מעיין הנעורים” (ובצרפתית: La Fontaine de La Jeunesse) המנוהלת על ידי תחיה ודודו קלינגר, התרשם איתן מההשקעות שביצעו בני הזוג בחווה, הנאמדות במיליוני שקלים. כך למשל הקימו בחווה; אורוות סוסים, אגם נוי שאליו מוזרמים מים מהאקוויפר המקומי, נטיעות של מאות עצים, ומרכז תקשורת שמסוגל לבסס הפעלה של חוות שרתים במקום.

חוות הבודדים

כל זאת בעוד בני הזוג עצמם נאלצים להתגורר בקראוון זמני. הדבר נגרם כתוצאה מכך שהמצב המשפטי לא הוסדר כהלכה. הבעיה העיקרית היא שהממשלה, המנהל והרשות המקומית מסרו את הזכויות בקרקע בדרך של ועדות קבלה ובדיקת תוכניות שהגישו יזמים. אבל הדרך הזו אינה עולה בקנה אחד עם חוק חובת המכרזים.

ח”כ מיכאל איתן אמר כי יש לאזן בין הצורך למצוא את האנשים המתאימים למשימה של שמירה על אדמות המדינה לבין החובה לקיים מכרזים ולא לחלק מתנות למי שהשלטון חפץ ביקרם.

על כן מציע ח”כ איתן כי אלה שהתיישבו כבר במקום, לאור העובדה שהשקיעו שם מיליונים, ובהתחשב בכך שהדבר נעשה מטעם הממשלה, בתמיכתה ובתמיכת שריה – יש לראותם כאילו קיבלו את החוזים במכרז. לעומת זאת לגבי הרחבת והוספת עוד חוות בודדים בה הוא תומך, יש לעשותה בכפוף לכך שהיזמים יעמדו באמות מידה שיקבעו מראש, ישקיעו על פי תוכנית מוסכמת מראש, ובמידה והביקוש יעלה על ההיצע – יתחרו במכרז על גובה התשלום שהם ישלמו למקרקעי ישראל.

חוות הבודדים

“בכל מקרה”, מציין ח”כ מיכאל איתן, “בתנאים שמקבלים המתיישבים כיום את הקרקע – צריך להיות ברור שהרוב המכריע של השטח הוא שטח שיחזור לידיו של הציבור בבוא העת, ורק חלקו הקטן – כפי שיוסכם – יישאר בדרך של חכירה לתקופה ארוכה בידי היזמים”. ח”כ איתן ציין גם כי “הקואליציה של אוהבי הארץ מימין ומשמאל תומכת ברעיון הזה כדרך נוספת להתיישבות והיאחזות בשטחים ציבוריים שהמדינה אינה מסוגלת לשמור עליהם לטובת הציבור לכשיזדקקו להן”.

לקריאה נוספת: סיכום פגישה עם ראש הממשלה בעניין חוות הבודדים, בג”צ שהוגש בעניין חוות הבודדים

תגיות:
 

תגובות ל: ““קואליציית אוהבי ארץ ישראל תומכת בחוות הבודדים””

  1. יהונתן says:

    חבל שלא ידעתי שאתה בא, הייתי מצטרף.

  2. יפה נקר says:

    הפרוייקט מרחיב את הלב ונכונה הצעתו של ח”כ איתן להכיר במתיישבים כזוכים במכרז בדיעבד.
    אשמח להצטרף לסיורים מעניינים בעתיד. מיקי קח זאת בחשבון.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש