לפרטים נוספים

כוחה של Google

google

השבוע (ביום שני), עלתה לדיון והתקבלה בקריאה ראשונה הצעת החוק “כליאתם של לוחמים בלתי חוקיים”. סגן שר הביטחון, מתן וילנאי נימק והסביר את הצעת החוק. לדברי סגן השר, הצעת החוק נועדה לאפשר תנאים מיוחדים בטיפול בשבוי שאינו שבוי מלחמה. בניגוד לשבוי מלחמה, מדובר כאן בחבר בארגון שאנו לוחמים בו ונעצר, ואינו בחזקה של שבוי מלחמה. או שנעצר בשדה הקרב או בסביבתו.

כך למשל, על פי הצעת החוק ניתן יהיה לקיים ביקורת שיפוטית שלא בנוכחות הכלוא, לדחות פגישה עם עורך-דין מטעמי פגיעה בביטחון המדינה או שמירה על חיי אדם, וכן קביעת הסדרים למצב לחימה מיוחד וכיוצא באלה.

כאשר הגיע תורו של ח”כ מיקי איתן לנאום, הוא עלה לדוכן כאשר הוא מחזיק בידו את מכשיר הסלולרי שלו. הדבר עורר את תמיהת יו”ר הישיבה, אמנון כהן ששאל את איתן “קיבלת SMS?”.

מיכאל איתן פתח נאום זה בתשובה מעניינת. להלן נאומו של ח”כ מיכאל איתן.

לא, פתחתי את האינטרנט כדי לראות את ההגדרה בחוק של לוחם בלתי חוקי. כתוב כאן: אדם שנטל חלק בלתי חוקי בפעולות איבה נגד מדינת ישראל בין במישרין ובין בעקיפין, אך אינו נמנה עם כוחות צבא וכו’.

אני מהדור הישן, אז דבר ראשון הלכתי לחפש כאן את היועץ המשפטי, ששנים היה יושב כשמתעוררות שאלות כאלה שחשוב שמישהו ייתן תשובה עליהן. לא ראיתי את היועץ המשפטי, אמרתי, ננסה עם זה. אז פתאום אפשר להיכנס לאינטרנט, אפשר להקליד ב”גוגל” “לוחם בלתי חוקי”, ואלה התוצאות שקיבלתי. אז בגלל זה אולי לא צריך יועצים משפטיים יותר. אבל אני עדיין מעדיף שיהיה יועץ משפטי. כדאי שזה ייעשה.

google_logo

מול מי ועל מה נלחמת מדינת ישראל?

חבר הכנסת אחמד טיבי, אני בטוח שאתה מבין טוב מאוד שיש מצב בלתי נסבל שבו יש מדינות וצבאות שקוראים להם חוקיים, והם מנהלים מלחמה, וגם בזמן מלחמה הם שומרים על נורמות מסוימות, על דיני המלחמה. הם לוקחים על עצמם נורמות מסוימות שבני אדם אומרים: מלחמה זה דבר איום ונורא, אבל גם אם הגענו למצב שבו מדינה נלחמת במדינה או צבא נלחם בצבא, אנחנו לוקחים על עצמנו להילחם עם מגבלות מסוימות. גם במלחמה הכי קשה, שנלחמים בה על החיים, עדיין שמים מגבלות מסוימות.

מדינת ישראל נלחמת על החיים – אבל מול מה? מול כאלה שאומרים: אנחנו לוקחים על עצמנו את הנורמות האלה? אנחנו נלחמים בשדרות על החיים של היישוב, של המקום – נגד מי? נגד כאלה שאומרים שהם מכוונים על אוכלוסייה אזרחית, וכמה שייהרגו יותר, יותר טוב. איזו חוקיות יש כאן? איזה מצב של לוחמים חוקיים יש כאן? על מה אתה מגן?

לוחמה נגד טרור

עכשיו נניח לרגע אחד שאנחנו צריכים להילחם נגד אותם אנשים שבניגוד לכל חוק ולכל נורמה, גם בניגוד לחוקי המלחמה, יורים במכוון על ריכוזים אזרחיים להרוג כמה שיותר אזרחים. אנחנו נלחמים נגדם. לנו יש ידיים קשורות. אתה תעמוד כאן ותגיד שצה”ל יכול להילחם במי שרוצה לפגוע באזרחי ישראל, אבל הוא צריך לכבד את החוק. ככה אתה תגיד. עכשיו אני שואל אותך: צה”ל יודע שבמקום מסוים הם מתחבאים בתוך ריכוזי אוכלוסייה כי הם יודעים שצה”ל לא יירה לתוך ריכוזי אוכלוסייה, כי הוא יודע שאסור לו לפגוע בריכוזי אוכלוסייה ולכוון לריכוזי אוכלוסייה, והם מנצלים את זה לרעה. צה”ל יעשה מאמץ, יסכן את אנשיו, ישלח מישהו, והוא יתפוס אחד כזה, שיודע מה קורה ושאתו אפשר להפסיק את המלחמה, ויביא אותו הנה כדי שאפשר יהיה לחקור אותו, כדי שבסופו של דבר אפשר יהיה להפסיק מעשים בלתי חוקיים.

אז מה? אז אתה תגיד, לא, זה בלתי חוקי? ולכן אנחנו נשחרר את הבן אדם הזה, ניתן לו לירות עלינו, על שדרות, על אשקלון ועל כל מקום אחר, או לשלוח אנשים עם חגורות נפץ להרוג עוד ועוד? איפה ההיגיון?

אתה אומר שזה בלתי חוקי. לכן תתכנס הוועדה, ויכול להיות שיש כאן דברים שצריכים תיקון, יכול להיות שצריך לאזן דברים. נכון, אנחנו רוצים לשמור גם על זכויות אדם, אבל זכות האדם הראשונה והבסיסית ביותר זה זכות החיים, ואנחנו מגינים על החיים גם עם החוק הזה.


תגובות ל: “כוחה של Google”

  1. שמוליק says:

    אסור לתת יד לאירניזציה! צריך לשמור על חופש הביטוי והתנועה בכל מחיר!

  2. [...] “פתחתי את האינטרנט כדי לראות את ההגדרה בחוק של לוחם בלתי חוקי. כתוב כאן: אדם שנטל חלק בלתי חוקי בפעולות איבה נגד מדינת ישראל בין במישרין ובין בעקיפין, אך אינו נמנה עם כוחות צבא וכו’. אני מהדור הישן, אז דבר ראשון הלכתי לחפש כאן את היועץ המשפטי, ששנים היה יושב כשמתעוררות שאלות כאלה שחשוב שמישהו ייתן תשובה עליהן. לא ראיתי את היועץ המשפטי, אמרתי, ננסה עם זה. אז פתאום אפשר להיכנס לאינטרנט, אפשר להקליד ב’גוגל’ ‘לוחם בלתי חוקי’, ואלה התוצאות שקיבלתי. אז בגלל זה אולי לא צריך יועצים משפטיים יותר. אבל אני עדיין מעדיף שיהיה יועץ משפטי. כדאי שזה ייעשה” – ח”כ מיכאל איתן מהרהר בהחלפת מני מזוז במנוע חיפוש (האתר של ח”כ מיכאל איתן, 28/3/2008) [...]

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש