לפרטים נוספים

להחליף את הממשלה – להחזיר את כוח ההרתעה

הממשלה

במסגרת הצעת האי-אמון בממשלת אולמרט וקדימה, שהוגשה מטעם סיעת הליכוד – נשא ח”כ מיכאל איתן נאום, ובו פירט את דרכי התגובה שעל מדינת ישראל לנקוט כדי להשיג חזרה את הביטחון הבסיסי והאלמנטרי של תושבי ישראל. להלן הנאום המלא:

אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, חבר הכנסת ניסן סלומינסקי, אני למדתי הרבה מאוד מתלמידיו של הרב קוק, מאנשי “גוש אמונים”, בימים הגדולים ההם. ואחד הדברים שאני זוכר שעבר כחוט השני היה הידיעה והאמונה והכוח שהמפעל הציוני ינצח ולא ייפול. ודרכי התגובה שאני אימצתי אז היו מורכבים משלוש נקודות מרכזיות. הראשונה, לדעת שאנחנו מוכרחים להילחם מלחמת חורמה במחבלים ובארגוני המחבלים, ואנחנו לא צריכים להניח להם בשום מקום, בשום רגע. וזה הפך כבר רק למלים, ונדבר על זה עוד מעט. אבל לפחות מבחינת ההבנה שלנו, שזאת תגובה ראשונה. לא רק שאנחנו נחזיר מכה אחת אפיים, אלא שאנחנו גם אומרים: הקם להורגך השכם להורגו. לא נחכה כצאן. נכה בידיעה שיש לנו אויב שזומם, נלך עד אליו ונכה בו ונתמקד בזה. וזה מאבק של שנים שאנחנו משלמים עליו קורבנות. אבל רק בזכות הכוח שלנו אנחנו יכולים להביא, אי פעם, להסכם ולשלום.

הנקודה השנייה, היתה ההוכחה והנחישות שאנחנו, מהיום שהרצל שתל ארז במוצא והערבים גדעו אותו – הקמנו עוד עצים, עוד יישובים, עוד תעשיות, עוד עוצמות, עוד עולים, והמפעל הציוני מתקדם ומתחזק. אנחנו משלמים מחירים כואבים כמו ששילמנו בעקבות הרצח המתועב בישיבת “מרכז הרב”. אבל אנחנו חדורים באמונה שאנחנו נתגבר.

הנקודה השלישית, שהיא בעיני חשובה מאוד לעת הזאת, וחשוב שהיא תיאמר דווקא כאן בבניין שהוא בניין של מחלוקות, מקום של זירה לוויכוחים, שלא תמיד יש לנו הפריבילגיה הזאת להחריף את הניגודים. אנחנו חייבים ללכד את העם. וכשאני אומר – “אנחנו חייבים ללכד את העם”, אני לא מדבר כרגע על השמאל, אני לא מדבר על מישהו אחר, אני מדבר עלי ועל שכמותי שהלכנו ביחד כברת דרך ארוכה, נלחמנו למען ארץ-ישראל, למען שלמות הארץ, למען ההתיישבות, הלכנו בשבילים. ותמיד כשהיו ויכוחים אמרנו: כן, אבל על מנת לנצח אנחנו צריכים לשמור על אחדות לאומית.

זה מה שאני רוצה להדגיש. הבית הזה הוא בית שיש בו מקום שאנחנו נגיש אי-אמון בממשלה. יש בו מקום שאנחנו נעביר את הביקורת ונאמר על הממשלה הזאת שהיא אחראית למחדלים חמורים בתחום הביטחון. יש מקום ויש לנו חובה לבוא ולומר: אי-אפשר להשלים עם ירי טילים מתמשך, ולנסות ולעטוף את זה בכל מיני הסברים, צריך להחזיר את כוח ההרתעה.

צריך לבוא הנה ולומר: כדי לחזק את כוח ההרתעה צריך להראות לאויבינו שהממשלה הזאת הולכת הביתה ובאה ממשלה אחרת שתנסה את כוחה. העם רוצה שיחזור כוח ההרתעה, כדי שלא נגיע למצב ששום מדינה בעולם לא היתה משלימה אתו, של פגיעה מתמשכת ביישובים אזרחיים.

אבל אני מנסה לשים קו – גם בבואנו אל הקואליציה, גם בבואנו להטיח האשמות וגם בבואנו לומר את המלים המתבקשות בפוליטיקה: לכו הביתה ומישהו אחר יחליף אתכם. בראש שלנו אנחנו צריכים תמיד – גם בראש וגם בלב – לא להפיץ שנאה, לא ליצור קיטוב, לא ליצור מצב שבו אנשים ירגישו או יחשבו שיש דרך להפיל ממשלה חוץ מאשר על-ידי פתק הבוחר. אין דרך אחרת. אין דרך אחרת. והדרך לשם שלובה גם בעקרונות של אהבת ישראל וגם בעקרונות של דמוקרטיה. אם נלך עם שני אלה נצליח להשיג את מה שאנחנו רוצים.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש