לפרטים נוספים

להלן נאומו של ח”כ מיכאל איתן מאמש (ב’) במליאת הכנסת בעניין הצעת חוק תיקון בתי המשפט מיוזמתו של שר המשפטים דניאל פרידמן. בנאומו מסביר ח”כ איתן מהי ההפרדה הנכונה בין הרשויות; השופטת והמבצעת, ועל תפקידה הביקורתי של הרשות המחוקקת.

אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה, מדובר בסוגיה פשוטה מאוד.  כולנו רוצים, חבר הכנסת ביילין, לשמור על עצמאות המערכת המשפטית. אנחנו רוצים בית משפט שיהיה לתפארת בהגות שלו, בפסקי הדין שלו, בקונסטרוקציות המשפטיות שהוא בונה. אנחנו רוצים, שנשיא בית המשפט העליון, יתעמק ימים ולילות בנושאים שיפוטיים ולא ינהל את בתי המשפט.

מי שרוצה, ששופטי בית משפט יהפכו להיות למנהלים, פוגע בעצמאות שיפוטית, הוא שם עליהם עול, אומר להם, במקום להתעסק במשפט, בעשיית צדק, בעיון,  במחקר, בהובלה, תתעסקו עכשיו בתיקים. זה יהיה הפקיד וההוא יהיה הפקיד והם מקבלים משלחות, מי רוצה להיות שופט בבית המשפט העליון, ונשיא בית המשפט במקום לשפוט אומר לציבור, חכו, יש תור, חכו, יש זמן, אני עכשיו עסוק בלראיין את פלוני אלמוני,  שהוא שופט שלום ורוצה להיות שופט מחוזי. ואז הוא גם צריך לתת לו תשובה, אם הוא יתמוך בו או לא יתמוך בו.

From במליאה

אני רוצה להזכיר לך, חבר הכנסת ביילין, כשאתה התמנית להיות שר המשפטים, באופן  טבעי, על מנת לבצע את תפקידך, ביקשת למנות מנכ”ל, אמרו לך בזאת הלשון: אדוני שר המשפטים, זהו משרד משפטי, לשר אין שום צורך לדעת מה קורה ברמת המנכ”ל, לא צריך להתערב.  ואני אומר, נכון, שר המשפטים לא צריך להתערב בשום הליך שנמצא בתוך בית המשפט. אוי ואבוי לנו אם יקרה כדבר הזה.  אסור לו להתערב וצריך לשמור על העצמאות השיפוטית. אבל באשר למנהלה, אתה לבד, אתה, חבר הכנסת ביילין, עמדת על הרגליים האחוריות והצדענו לך כולם ואמרנו, חבר הכנסת ביילין, אתה נלחם מלחמה נכונה על הפרדת רשויות, על עצמאות בית המשפט מחד,  ועל הצורך שדרג פוליטי ינהל את האדמיניסטרציה. זאת החלוקה. מה שלבית המשפט, זה ההליך המשפטי. מה שלשר המשפטים, זה האדמיניסטרציה.

ברגע שנשיא בית המשפט העליון או בית משפט אחר הופך להיות אחראי על פעולות ביצועיות, יש לנו תוהו ובוהו בכל הקשור לממשל קונסטיטוציוני. מדוע? כי הפעולות הביצועיות, הניהוליות, הן בסופו של דבר באחריות שר המשפטים מבחינה ציבורית. מי צריך לספק את השירות לציבור? הממשלה הנבחרת. הבוחרים בחרו ממשלה והם רוצים שיהיו מספיק שופטים, שיהיו תקציבים, שתהיה גישה נוחה לבתי המשפט, על זה נבחנת הממשלה. אם הממשלה אינה מבצעת את תפקידה כהלכה, יש בלגן בבתי המשפט, אין מספיק תקציבים,  יש תורים ארוכים, הציבור לא מקבל שירות, מי הכתובת להאשמה? כמובן שר המשפטים.

אנחנו לא רוצים, שבסופו של דבר מבקר המדינה יבדוק את התנהלות נשיאת בית המשפט העליון בכל מה שקשור למתן שירותים לאזרח.  לא יכול להיות דבר כזה. אנחנו לא רוצים, שהכנסת תקרא לנשיאת בית המשפט העליון לוועדת החוקה, חוק ומשפט שתיתן דין וחשבון מדוע היא התערבה בניהול בתי המשפט וכתוצאה מכך נגרם עוול לאזרחים. לא רוצים.

אנחנו רוצים לשמור על עצמאות המשפט בכך, שהיא לא תתעסק בעניינים ביצועיים והכנסת לא תבקר אותה. אבל אי אפשר מצד אחד לבקש, תנו לי סמכויות לנהל עניינים ביצועיים, ומצד שני לומר, אני מעל לכל  ביקורת, אי אפשר לבקר אותי, לא הכנסת, לא מבקר המדינה,  אף אחד.

לכן, אנחנו מוכרחים לעשות איזו שהיא הבחנה. דווקא מי שרוצה לשמור על עצמאות המשפט, מי שבית המשפט יקר לו, מי שרוצה שבתי המשפט יהיו  מורמים מעם ויהיו פחות ופחות מעורבים בפוליטיקה ויותר ויותר קונסנזואליים – הוא צריך לבוא ולהגיד, איך אמר כאן חבר הכנסת איתן כבל, הדבר הגדול בעולם המשפט זה  לא מי יהיה בבית משפט פלוני או אלמוני, הדבר הגדול בעולם המשפט זה הכרעה משפטית.  תתמקדו בהכרעה המשפטית ותפסיקו עם הפוליטיקה, ותפסיקו לרוץ במסדרונות או לשלוח שליחים למסדרונות. זה לא חשוב, זה לא העניין.

לכן אני רוצה לסכם את דבריי ולומר, אנחנו שני נציגים בסיעת הליכוד בוועדת החוקה חוק ומשפט, שקיבלנו גם מנדט מהסיעה, הגענו לאיזה שהן הבנות והסכמות ואנחנו מציעים לכנסת לתמוך בכל ההבנות שהושגו ולתמוך בחוק הזה. זה חוק ראוי, זה חוק שיסייע לשמור על עצמאות בית המשפט, הוא לא פוגע בעצמאות בית המשפט,  הוא יקל על העומסים.

אתם יודעים, חלק ניכר מאי האמון של הציבור בבית המשפט הוא  אולי גם נובע מדברים שבית המשפט לא צריך להיות אחראי להם, זה גם  התמשכות התורים.

לכן, תנו לשר המשפטים את אשר לשר המשפטים, לבית המשפט את אשר לבית המשפט. ובכל מה שנוגע להקמת בתי משפט חדשים וסדרי עבודתם, תנו את זה לשר המשפטים, הוא אחראי שהדבר הזה יצטרך לעבוד כהלכה, הוא תחת ביקורת הכנסת. אם הוא לא יצליח, יהיו עוד כמה נקודות שחורות לממשלה הזאת, שצברה כבר מספיק, היא יכולה ללכת בזכותן, לא צריכה את שלו.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש