לפרטים נוספים

להחליף דיסקט: המידע מכפיל את עוצמתו כאשר הוא פתוח

הצעת החוק של ח”כ מיכאל איתן, ח”כ דוד טל וקבוצת ח”כים, בעניין הסדרי אכיפה לחוק חופש המידע, עברה אתמול (ד’) בקריאה טרומית ברוב מוחץ של 46 תומכים, מתנגד אחד ונמנע אחד.

הצעת החוק קיבלה את תמיכת הכנסת חרף התנגדותה של ועדת השרים שדנה בהצעה, זאת לאחר שהקואליציה החליטה להעניק חופש הצבעה לחבריה. בנאומו פנה ח”כ מיכאל איתן לשר הפנים מאיר שטרית אשר מלכתחילה התנגד להצעה, וביקש ממנו להסיר גם הוא את התנגדותו, לבסוף השר שטרית השתכנע. להלן נאומו המלא של מיכאל איתן.

אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, אני רוצה ראשית להתחיל ולומר שאני מודה לקואליציה. הבנתי שהיו ויכוחים לגבי הצעת החוק, ובסופו של דבר הקואליציה תומכת בהצעת החוק, או לפחות מאפשרת חופש הצבעה. אז דבר ראשון אני רוצה להודות.

שמעתי את חברי וידידי מהרבה שנים, מאיר שטרית, ואני מוכן לקבל חלק מהטענות שלו ביחס לחוק שלי, אני לא אחראי לגבי החוקים האחרים. אבל אני פונה אליך, שר הפנים, אדם נאור, אדם מתקדם, אנחנו נסתדר. ההצעה מוגזמת, אני מסכים. נסתדר. אני מאמין שאני יכול להעביר את הצעת החוק עכשיו, כשהקואליציה קיבלה חופש הצבעה, גם אם תתנגד. אבל למה? אני רוצה לחסוך ממך. אני רוצה להבטיח לך שאנחנו נמצא את עמק השווה ונמתן את הצעת החוק.

אני מבטיח לך שאנחנו נמתן את הצעת החוק שלי בנקודות שעליהן דיברת. על מה שאני אחראי, אני נותן את הסכמתי מראש.

אני רוצה לדבר על העיקרון, כמה זה חשוב שנשנה קצת את הדיסקט שלנו לגבי העניין של המידע. ידידי שר הפנים, מה זאת מהפכת המידע? הסתבר, בניגוד למה שחשבנו פעם, שמידע צריך לשמור כי זה נכס ולכן צריך לסגור אותו, המידע מכפיל את עוצמתו כאשר הוא פתוח, כי אז כל אחד יכול להוסיף, לתקן, לשנות, לעשות את המידע יותר חשוב, להפוך אותו לנחלת הכלל. חיבורי מידע זה שם המשחק של המדינות המתקדמות היום. מייצרים משהו, קוד פתוח, נותנים למפתחים לפתח  ואז הם בונים על זה עוד יצירה. יש לנו יצירה עצומה של מידע, “ויקיפדיה”. אנשים בכל העולם מתנדבים למשימה, כותבים ערכים. זה לא עולה כסף, זה לטובת כל הציבור. כל אחד מוסיף עוד חלק מהמידע.

למה זה נוגע לענייננו? פעם אמרו שהממשלה כביכול צריכה להחביא את המידע. היום, כמובן, יש מידע שחייבים עדיין להחביא, יש עניינים של ביטחון המדינה, יש עניינים של צנעת הפרט, יש עניינים של משא-ומתן כלכלי, מכרזים, הכנות למכרזים. אין ספק שצריך להחביא. אבל ממשלות חזקות – בכל מה שלא צריך להחביא, צריכות לשתף את האזרחים, צריכות לתת לאזרחים גישה למידע. אזרח שיש לו המידע הוא אזרח יותר חזק, הוא יכול לתרום, הוא יכול לתקן טעויות במידע, הוא יכול על-ידי חיבורי מידע להביא לקידום חקיקה, הוא יכול על-ידי חיבורי מידע לשפר ולייעל את המנגנון הממשלתי. זה לרווחת כולנו. לכן אני חוזר להצעתי ומבקש ממך באופן אישי. אני מתחייב בפניך שנמתן את הצעת החוק בשורה של נושאים, אבל בוא נלך לעניין הזה ביחד, לא קואליציה ולא אופוזיציה. תהיה שעה יפה שלנו למען המידע, מאוחדים. תודה.

הצבעה

בעד ההצעה להעביר את הצעת החוק לדיון מוקדם בוועדה – 46

נגד – 1

נמנעים – 1

ההצעה להעביר את הצעת חוק חופש המידע (תיקון – הסדרי אכיפה), התשס”ח-2007, לדיון מוקדם בוועדת החוקה, חוק ומשפט נתקבלה.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש