לפרטים נוספים

כך היה לפני עשור: שר המדע מיכאל איתן מתכונן לבאג 2000

הכנסת

רק עשור עבר, והנה הכל השתנה. חזרנו במעלית הזמן, עשור לאחור. ח”כ אברהם הירשזון שואל את שר המדע מיכאל איתן על ההכנות של משרד המדע לקראת באג 2000. ח”כ דליה איציק זורקת קריאות ביניים, ויו”ר הכנסת דאז, דן תיכון, נאלץ להשליט סדר.

בתשובתו, פתח השר מיכאל איתן ואמר: “אדוני היושב-ראש, כנסת נכבדה, כמו חבר הכנסת אברהם הירשזון גם אני עוקב אחר הנושא הפופולרי, ואני שם לב מקרוב איך מייצרים כל מיני כותרות שיש בהן תמיד גרעין של אמת, אבל כאשר זה מגיע לתקשורת וצריך למכור עיתונים ולעורר אמוציות אצל בני-אדם, כי זה כנראה מה שמוכר הכי טוב, מגדילים את היקף הבעיה ומתארים תיאורים דרמטיים את מה שצפוי לקרות בשנת ‎2000: קריסות, משבר, מטוסים יכולים להתנגש זה בזה, כל מהלך החיים ישתבש, מעליות תיתקענה, תחנות כוח תפסקנה לעבוד, רמזורים לא יפעלו ועוד כל מיני דברים – חוזים כאן אסון כלל-עולמי”.

כאשר הזכיר השר איתן את דו”ח הוועדה הממשלתית בראשות אבשלום פלבר שבחנה את הנושא, העירה ח”כ דליה איציק: “אדוני השר הדו”ח די מדכא”. שר המדע מיכאל איתן השיב: “להיפך”. דליה איציק: “מה להיפך. הדו”ח מונח לפני והוא מדכא מאוד”. שר המדע מיכאל איתן: “הדין וחשבון לא מדכא בכלל”. דליה איציק: “אני מקווה, שבבוקר הראשון של שנת ‎2000, אתה ואני נהיה כאן בכנסת, ודן תיכון יהיה יושב-ראש הכנסת”. יו”ר הכנסת דן תיכון: “על מה אנחנו מדברים היום? על שנת ‎2000 במקום על קלינטון? זה פרלמנט רציני?”

מחשב

בהתייחסותו של מיכאל איתן לדו”ח הוועדה הממשלתית בנושא, ניתן למצוא דמיון מפליא לשיח הציבורי הקיים היום בישראל אודות דו”ח ועדת וינוגרד. הנה הדברים: “אני לא רוצה להיות בין רואי השחורות. כל אחד מתייחס לדין-וחשבון כפי שהוא קורא אותו. גם אלה שכותבים דינים-וחשבונות, בעיקר כאשר מדובר בוועדה”. לא נגענו.

לסיכום הדברים, אמר מיכאל איתן: “אני מציע שלא נראה זאת בחומרה יתר על המידה. וגם התקלות האפשריות שעליהן מצביעים בדוח הן לא תקלות של דיני נפשות ולא של התמוטטות מערכות בקריסה טוטלית. מדובר שם על מערכות של טפסים וטיפול בדברים שונים, ויש מספיק זמן על מנת לתקן אותן”.

גם כיום אי אפשר לשכוח את המיתוס רב העוצמה הקרוי “באג 2000″. תזכורת קטנה: בשלהי המאה העשרים, קיים היה חשש גדול לבעיות מחשוב, ופגיעה במערכות מידע כתוצאה מהשימוש בתאריך השנה בשתי הספרות האחרונות. מכאן נבע החשש כי בהגיע שנת 2000, המחשבים יתאפסו לשנת 00. אולם בזכות השקעה אדירה וממון רב, פיתוח תוכנות ייחודיות, ושמירת אסמכתאות למקרה ויהיו שיבושים במידע – הסכנות הצפויות כתוצאה מבאג המילניום לא התממשו, והבאג הפך מנושא אקטואלי והמעלה חששות כבדים – לאנקדוטה המעלה חיוך בקרב שומעיה ומזכירה נשכחות.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה