לפרטים נוספים

מה זה בדיוק מועצת אירופה?

מועצת אירופה

מועצת אירופה או בשמה הלועזי Council of Europe ובקיצור COE, הנו ארגון שנוסד בשנת 1949, במטרה לקדם ערכים דמוקרטיים המבוססים על האמנה האירופית לזכויות האדם. מאז התמוטט המשטר הקומוניסטי במזרח אירופה, הצטרפו לארגון מדינות רבות שקיבלו על עצמן את העקרונות הדמוקרטיים, וכיום הוא מונה 47 מדינות, ומדינות משקיפות כמו הוותיקן, ארה”ב, קנדה, יפן, מקסיקו וישראל.

מעבר להגנה על זכויות האזרח, העמידה לעצמה מועצת אירופה מטרות נוספות, כגון: דמוקרטיה פלורליסטית, שלטון החוק, קידום מודעות ועידוד הזהות התרבותית האירופאית, ואת הגיוון התרבותי של מדינות אירופה. כמו כן, חיפוש פתרונות לאתגרים בפניהם נמצאת החברה האירופית, כגון: שנאת זרים, אפליה נגד מיעוטים, אי סובלנות, בעיות אתיקה רפואית ושיבוט, מאבק בטרור, סחר בבני אדם, פשע מאורגן ושחיתות, פשעי מחשב ורשת מחשבים, אלימות נגד ילדים ועוד.

הגופים המרכיבים את מועצת אירופה הם ועדת השרים. זהו הגוף שמקבל את ההחלטות, והוא מורכב מ-47 שרי חוץ או נציגיהם שיושבים בעיר שטרסבורג שבמזרח צרפת. הגוף השני הנו אסיפה פרלמנטרית המונה שש מאות שלושים ושישה חברים, שלוש מאות ושמונה עשר נציגים, ושלוש מאות ושמונה עשר ממלאי מקום, שמגיעים מ-47 פרלמנטים לאומיים באירופה. הגוף השלישי הנו הקונגרס של הרשויות המקומיות והאזוריות, ומזכירות הארגון המגויסת מחברות הארגון, שבראשה עומד מזכ”ל שנבחר על ידי האסיפה הפרלמנטרית. תקציב הארגון לשנת 2008 עומד על מאתיים ואחד מיליון יורו.

הבניין של הארגון ממוקם אף הוא בשטרסבורג, ושם מתקיימות ישיבות האסיפה הפרלמנטרית ארבע פעמים בשנה. במהלך השנה מתקיימות ישיבות של ועדות המשנה ברחבי אירופה. החלוקה של הקבוצות בתוך האסיפה הפרלמנטרית של מועצת אירופה, נערכת על בסיס השתייכות מפלגתית, ולא על בסיס לאומי/מדינתי. כך למשל בתחילת כל מושב נפגשים חברי הפרלמנטים לפי מפלגות המשקפות את הקבוצות הרעיוניות בפוליטיקה הנוכחית של אירופה. כך למשל: קבוצת סוציאליסטים, קבוצת ליברלים, קבוצת הימין, קבוצת שמרנים, קבוצת השמאל, קבוצה של דמוקרטים נוצרים ועוד.

מיכאל איתן במועצת אירופה

העובדה שחברי הארגון הם חברי פרלמנט מ-47 מדינות, שבאים לימי עבודה פרלמנטרית (בניגוד לארגונים אחרים שבהם משולבת פעילות חברתית ובידורית במידה רבה) – מעניקה לזירה הזו חשיבות בהסברת עמדותינו לחברי הפרלמנטים, שלהם יש בוודאי השפעה מסוימת בארצותיהם. יש לציין כי בניגוד להחלטות של שרי האיחוד האירופי או הפרלמנט האירופי – להחלטות של מועצת אירופה אין משמעות מעשית. עיקר חשיבותו של הארגון הוא בשל היותו נקודת מפגש לחילופי דעות, זירה הסברתית שבה ניתן להשפיע במידה מסוימת על עמדות של חברי פרלמנטים, ודרכם להעביר לעמיתיהם מידע והערכות בעניינים שונים הנדונים שם.

מטבע הדברים חברים במועצת אירופה רואים במזה”ת את החצר האחורית של אירופה, והם רגישים מאוד לסכסוך הישראלי ערבי. לאחרונה אף מתנהלים מגעים אינטנסיביים בין מועצת אירופה למדינות המגרב בדבר יישום עקרונות דמוקרטיים בארצות אלו, ושיפור היחסים בין אירופה למדינות צפון אפריקה.

ישראל, עקב היותה מדינה דמוקרטית, קיבלה מעמד של מדינה משקיפה, מה שלא קיבלה שום מדינה ערבית. בשנים האחרונות מאז הוקם הפרלמנט של הרשות הפלסטינית, נשמעים קולות בעיקר בחוגים הפרו-פלשתינים לתת מעמד של משקיפים גם לפלשתינים, אך בשל כישלונם של הפלשתינים ליישם את העקרונות הדמוקרטיים שהם מיסודות קיומו של הארגון – צירופם של נציגי הרשות נמנע לעת עתה.

למרות שקיים עניין בסוגיה הפלסטינית באירופה, כפי שמשתקף הדבר בדעת הקהל האירופאית, מאז הבחירות בהן זכה החמאס בבחירות ברשות הפלשתינית – אין מדברים עוד על צירוף הפלשתינים כמשקיפים, ובדרך כלל הדיאלוג של מועצת אירופה מול הפלשתינים מתקיים רק מול אנשי הפת”ח תוך החרמת ממשלת החמאס.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש