לפרטים נוספים

השר מיכאל איתן

להלן נאומו של מיכאל איתן במליאת הכנסת אתמול (ד’), בעניין שילוב תלמידים יוצאי אתיופיה במערכת החינוך: “גברתי היושבת ראש, כנסת נכבדה, דובר כאן הרבה על תופעות הגזענות. כנראה שגזענות היא איזו שהיא תכונה שבאה עם הטבע האנושי. היא נמצאת בחברות רבות. היא נמצאת בקרב בני אדם רבים. חברה בריאה היא חברה שיודעת לדכא את התכונה השלילית הזאת, שהיא תכונה שבאה כנראה עם בני האדם ביחד, ולהצניע אותה, למזער אותה ולהביא אותה למצב שהיא תהיה לא לגיטימית בחברה. זה תהליך לא פשוט”. מישהו כאן לפני, אחד הדוברים לפני, אמר שהגזענות מחלחלת מלמעלה. אני לא בטוח שהאמירה הזאת נכונה. הנה הוא נכנס עכשיו – חבר הכנסת דב חנין. אני לא בטוח שהגזענות מחלחלת מלמעלה. אני חושב שהגזענות מתחילה מלמטה בעיקר, ועל הלמעלה אולי לא נאבקים מספיק”.

“כרגע, אני מתייחס בעיקר או רק לעניין של העדה האתיופית, של הקהילה האתיופית. ממשלות ישראל היו אלה שקיבלו החלטה לעשות מבצעים מיוחדים על מנת להעלות בהמונים את בני העדה. ממשלות ישראל – כל הממשלות – מקצות משאבים, ומדינת ישראל כמדינה עושה מאמץ מיוחד על מנת לקלוט את הקהילה האתיופית ולמזער או לצמצם ולהיאבק עד כמה שאפשר בתופעות הגזענות. זה לא אומר שעושים מספיק. זה לא אומר שאין גזענות. אבל, זה כן אומר שצריך להסתכל גם על המאמצים החיוביים שעושים בכיוון הזה. לא מזמן הכנסת קיבלה חוק שדיבר על העדפה מתקנת לבני העדה האתיופית. לאחר מכן, הממשלה קיבלה לא מזמן החלטה שמקדמת ומייצרת משרות מיוחדות לבני הקהילה האתיופית על מנת לקדם אותם. רק בני העדה האתיופית יכולים להיות במשרות האלה”.

“אני רוצה לומר שבחברה הישראלית, מהטיפול שלי בנושא הזה, מפניות שלי לקהיליית העסקים, יש רבים שמוכנים ויש להם פינה טובה וחמה לבני הקהילה האתיופית בישראל. אני אומר את הדברים האלה מתוך מחשבה וקריאה לשרת החינוך כאן במסגרת הדיון הזה גם לפעול לשילובם של בני הקהילה האתיופית, אקדמאים, במקצועות ההוראה. לא בהוראה בקרב העדה או בבתי ספר בהם אחוז התלמידים גבוה מבני הקהילה האתיופית, אלא מורים ככל מורי ישראל בבתי ספר רגילים שבהם יהיו כל בני ישראל, כל שבטי ישראל, כולל תלמידים מבני הקהילה האתיופית”.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש