לפרטים נוספים

 מה היה עושה בוש במקום אולמרט?

מיכאל איתן הגיש הצעה דחופה לסדר היום, בנושא: הרחבת טווח הטילים מרצועת עזה. במהלך נאומו שאל ח”כ איתן את הנשיא בוש: “כיצד אתה היית מגן על עריך?”. עוד אמר מיכאל איתן: “אני קורא לראש הממשלה ולשרים הנפגשים עם הנשיא בוש – לשאול אותו, מה היתה תגובתו כנשיא ארה”ב אילו היו מפגיזים ממדינה שכנה ריכוזי אוכלוסיה בערים בארה”ב, כפי שמפגיזים את שדרות ועוטף עזה?” להלן הנאום המלא.

“אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה. אדוני שר המשפטים, שממלא כאן את מקומו של שר הביטחון. 7 שנים, אדוני שר המשפטים, עכשיו אני אומר, מקיימים נגדנו פשעי מלחמה באזור שדרות ועוטף עזה. לקחת כלי נשק ולירות על אוכלוסיה אזרחית זה פשע מלחמה, אתה יודע את זה כמשפטן. מה עושה ממשלת ישראל בתגובה? מה עושה הקהילייה הבינלאומית? כלום, את זה אנחנו כבר רגילים. אבל מה עושה ממשלת ישראל? לא יודעת. אתה יודע מה, יש לי בקשה ממך. אתה מחליף את שר הביטחון. תעשה לי טובה, תגיד לשר הביטחון שהיום הגיע אלינו אורח, שהוא יפגשו אותו, הנשיא בוש. שישאל אהוד ברק את הנשיא בוש ככה בסגנון הזה: אדוני הנשיא בוש, יש לנו בעיה, מפגיזים אצלנו כבר 7 שנים את שדרות. אם אתה היית במצב הזה, נשיא ארצות הברית, והיו מפגיזים עיר אמריקאית 7 ימים, 7 דקות, מה היית עושה? שמע, בכל אופן בוש נשיא מעצמה גדולה. אולי ייתן לנו איזו עצה טובה. בוא נשמע. אני מבטיח לך דבר אחד. שהוא יבליג 7 שנים, תשובה כזאת לא תקבל”.

“יש הרבה דרכי תגובה, אני לא רוצה להיכנס אליהן כאן כרגע. יש כניסה, יש סנקציות, יש כך ויש אחרת, אבל יש דבר אחד שמתקשר למעמד שלך כשר המשפטים, שאני לא יכול להעלות אותו על הדעת. מי קובע מה יהיו דרכי התגובה? הצבא? לא, יש ממשלה. הממשלה? לא, יש בית משפט. יש לנו מומחית מספר אחד במדינה לענייני ביטחון, נשיאת בית המשפט העליון. היא קובעת איך ימגרו את הטרור, האם יפסיקו דלק ככה או האם יפסיקו ככה? האם יפסיקו חשמל בצורה כזאת או אחרת ומתערבת בזה. האם זה עניינה של מערכת המשפט להתערב במה שצריך לעשות שר הביטחון, שהוא אמור להיות המומחה והאחראי, יותר חשוב אחראי. הרי אם מצב הביטחון הוא לא טוב והטרור נמשך, אני כאן מטיף ביקורת על שר הביטחון. מה עניין בית המשפט להתערב בצעדיו? הוא הציע, ממשלת ישראל התכנסה, הקבינט המדיני הביטחוני, הציעו ללכת לכיוון של הפסקות חשמל. אני רוצה לומר, הפסקות חשמל זה נגד פשעי מלחמה שמתחוללים שם, נגד פושעי מלחמה. אנחנו במסורה. הציעו, בית המשפט התערב. מה, זה עניינו?”

“עכשיו מה עלול להיות מההתערבות הזאת? זה לא רק שהוא מתערב בזה ואומר להם תעשו כך ותעשו אחרת. על ידי זה שהוא מתערב ואומר להם אל תעשו הפסקות חשמל או אל תעשו בשעות כאלה או אל תגבילו דלק, הוא מכתיב פתרונות אחרים, כי האחריות נשארת. אף אחד לא בא לבית המשפט העליון ואומר בגללכם יש הפגזות על שדרות ואי אפשר לעצור. באים לשר הביטחון ואומרים את זה. שר הביטחון יש עליו אחריות. הוא מנסה בדרך הזאת, אומרים לו את זה אסור, החוק אוסר. אז יכול להיות שפעולה הצבאית החוק לא יאסור אולי. אולי בית המשפט את זה יסכים ואז תהיה שפיכות דמים פי כמה וחיילים עלולים להיהרג ופלסטינים עלולים להיהרג פי כמה. ומי יהיה אחראי? נשיאת בית המשפט העליון? היא תתפטר בגלל זה? היא לא צריכה להתפטר והיא לא צריכה להתערב. זה לא עניין של בית משפט להתערב בדרך שבה אנחנו צריכים לחסל את הטרור”. 

“חובתה של הממשלה, וזה בהיבט המשפטי, להתייעץ ולשמוע מה המשמעות של כל צעד.  ואם אומרים לה: הממשלה הנכבדה, צעד מסוים הוא עניין של הפרת החוק הבינלאומי – יכול להיות וזאת זכותה המלאה של הממשלה להגיד, שכדי להציל את תושבי שדרות ולהילחם בפושעי המלחמה – נגדם אין צו של בית משפט. פושעי מלחמה שיורים על ישובים אזרחיים הם מוגנים. אז הממשלה שלנו יכולה להגיד: אנחנו לוקחים על אחריותנו, זכותנו להפר את החוק. זה לא עניין משפטי. זה עניין של חיים ושל אחריות מיניסטריאלית של הממשלה וגם שלך, אדוני שר המשפטים, שאני מכבד ומעריך אותך ומאחל לך שתוכל להגשים תיקון סדרי שלטון שבהם הממשלה מושלת ובית המשפט שופט”.


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש