לפרטים נוספים

השר מיכאל איתן

ועדת החוקה של הכנסת, התכנסה היום (א’) לדון בהצעת החוק של חבר הכנסת מיכאל איתן, לחייב גם את בית המשפט העליון לרישום הדיונים בפרוטוקולים, לאחר שהצעת החוק הזו עברה קריאה טרומית במליאת הכנסת.

הדיון התרחב לנושאים רבים ומגוונים, תוך כדי הדיון עלו שאלות רבות שמתוכן ניתן היה להבין שהצעת החוק אינה עוסקת בעניין טכני של רישום הדיון בפרוטוקולים גרידא, אלא גם בשאלות משפטיות עקרוניות, כגון: מהו תוקפו המשפטי של פרוטוקול? כיצד יש לקיים את הפרוטוקול? האם בשיטת הקלדה? או הקלטה ותמלול? מה חשוב יותר – האם פרוטוקול מדויק או יעילות וקיצור הליכים בבתי המשפט. שכן, אם עוברים לשיטה של הקלטה ותמלול הפרוטוקול, הדבר עלול לעכב את העברת הפרוטוקול בין הדיונים השונים בביה”מ. שאלה נוספת עוסקת בפומביות הדיון והיכולת של כל צד להקליט את המתרחש בדיון – מול היתרון של בעל הממון להקליט, דבר שעלול ליצור אי שוויון משפטי.

לאחר הדיון הכללי אמר ח”כ מיכאל איתן: “אני מבקש שלא להיכנס לרפורמות כוללות, שלדעתי אמנם יש לקיים, אך כרגע כדאי להתחיל בדברים הבסיסיים יותר. והדבר הראשון והבסיסי ביותר הוא קביעת נורמה, לפיה על כל ההליכים המשפטים להיות רשומים בפרוטוקול מבלי להיכנס כעת לסוג הפרוטוקול”. עוד אמר ח”כ איתן, כי כעת הוא מוכן להסתפק בכוונה העיקרית של הצעת החוק שלו, והיא לחייב תיעוד לדיונים המתנהלים בבית המשפט העליון, ששם השופטים פירשו את החוק כאילו אינו מחייב אותם בפרוטוקולים.

בעניין זה של תיעוד הדיונים בביה”מ העליון באמצעות פרוטוקול היתה הסכמה כללית בוועדת החוקה, כי יש מקום לשנות את פני הדברים – ואילו לגבי השינויים המקיפים יותר בערכאות הנמוכות יותר, סוכם שיתקיים על כך דיון נוסף בוועדה, והרפורמה הכללית תנותק מן התיקונים הדחופים שייעשו כרגע בבית המשפט העליון.

מנהל בתי המשפט, השופט גל, ביקש שלא להמשיך בחקיקה בעניין זה, אלא הציע לפנות לשר המשפטים ולהציע לו להקים ועדה שתבדוק את סוגיית התיעוד של הדיונים בביה”מ, ותוך מספר שבועות תגיש הוועדה את המלצותיה בקשר להפעלת פרוטוקולים בכל הערכאות. על כך אמר ח”כ זאב אלקין כי הקמת ועדה זו הובטחה כבר בעבר, אולם משום מה הדבר מעולם לא קרה. ח”כ איתן הוסיף ואמר כי מוזר הדבר שמאז הגשת הצעת החוק ועד היום, עברו עשרה חודשים ומשרד המשפטים טרם גיבש עמדה בעניין.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש