לפרטים נוספים

תכנית הכשרה לעבודה לבני העדה האתיופית

קריקטורה

במסגרת לשכת הקשר עם העדה האתיופית, שואל ח”כ איתן את השר לקליטת העלייה, האם משרדו מפתח תכנית להכשרה תעסוקתית של בני העדה.

חבר הכנסת מיכאל איתן שאל את שר הקליטה, ח”כ יעקב אדרי

ביום ו’ בסיוון התשס”ז (23 במאי 2007):

העולים החדשים יוצאי אתיופיה עוברים מספר הכשרות במרכזי הקליטה, המסייעות להם בהליך הקליטה בחברה הישראלית, כמו: יהדות, אולפן וכדומה. אך אין הם עוברים הכשרות מקצועיות שיסייעו להם במציאת עבודה ולמנוע את הצטרפותם לציבור המובטלים במדינת ישראל.

רצוני לשאול:

1. מה נעשה להכנת העולים יוצאי אתיופיה להתמודדות עם שוק העבודה בישראל?

2. מה ייעשה לפיתוח תוכניות בתחום זה?

השר לקליטת העלייה ולפיתוח הנגב והגליל יעקב אדרי:

ביום ד’ 28.11.07.

גברתי היושבת-ראש, חברי הכנסת, קודם כול אני רוצה לומר שמצאתי לנכון לתת לחבר הכנסת מיקי איתן ביד דוח מפורט על מנת שהוא יקבל גם אינפורמציה בכתב.

לעצם העניין, תקופת שהותם של העולים מאתיופיה במרכזי הקליטה הוא עד 18 חודשים, להוציא מקרים חריגים. בזמן שהותם במרכזי הקליטה, שזהו זמן קצר, העולים עוברים את השלבים הבאים: לימוד אולפן עברית; לימוד אולפן גיור; הכרת הארץ; רכישת דירה, והדבר האחרון כמובן מערך של סדנאות חינוך, בריאות תעסוקה ומניעת אלימות.

לעניין השאילתה, סדנאות תעסוקה הממומנות על ידי משרדנו כמו כל המימון בהפעלת מרכזי הקליטה. הסדנאות מועברות על ידי עמותת “בעצמי”, מכללת עתיד שבנגב ועוד גופים נוספים.

אופי הסדנאות – מטפלות קשישים, תומכי בנייה, גננות, מטפלות ילדים ועוד; נותנים דגשים כמו חשיבות העבודה, התמדה במקום עבודה, מהו שכר, מהי אבטלה וכל הקשור לעולם התעסוקה; לוקחים את העולים למקומות עבודה ולמפעלים על מנת שיתרשמו מקרוב; הסוכנות היהודית בימים אלה מעבירה תוכנית בטלוויזיה בשפה האמהרית בנושא תעסוקה וחשיבותה, כך שהנושא אכן מטופל למרות לחץ הזמן שעולים שרויים בו במהלך קליטתם במרכז הקליטה.

מיכאל איתן (הליכוד):

אני רוצה להודות לשר על התשובה המפורטת שהוא שלח לי ונתן לי, ואני גם פוטר אותו מלקרוא אותה עכשיו מעל הדוכן. השאלה שאני שואל: יש הרבה תוכניות והרבה קורסים והרבה השקעה. האם יש בידי השר איזה דוח שבודק את ההשקעה מול התוצאות, התפוקות מול התשומות? היינו יכולים על ידי זה לדעת אם אתם או אנחנו, אני לא מוציא את עצמי מכלל העניין הזה, באמת משקיעים את הכסף במקומות הנכונים, או שאולי אנחנו משקיעים, עושים קורסים וכן הלאה וכן הלאה, והתוצאות, עם כל הרצון הטוב שלנו, לא משביעות רצון, וצריך לחשוב אולי על שיטות חדשות.

שר התעשייה, המסחר והתעסוקה אליהו ישי:

הנושא של הקליטה של עולי אתיופיה עלה הבוקר בהקשר אחר, היושבת-ראש גם היתה בדיון בוועדה בנושא אלימות בקרב הקהילה. אנחנו עושים עכשיו סקר מקיף, שכולל גם את נושא האלימות, שזה הנושא המרכזי, אבל גם הנושא שאתה מדבר עליו, זאת אומרת, המחקר מקיף גם נושא תעסוקה, קליטה, העדפות של עולים. הנושא של קליטת העלייה לא פשוט, יש הרבה בעיות, ובמחקר שעושים כוללים גם את מה ששאלת עכשיו. כשיהיו לנו תוצאות, אני אשמח להעביר לך אותן.

מיכאל איתן (הליכוד):

מתי זה צפוי?

השר לקליטת העלייה ולפיתוח הנגב והגליל יעקב אדרי:

בתוך חודש וחצי.

מיכאל איתן (הליכוד):

תודה רבה.

היו”ר קולט אביטל:

אדוני השר, אומנם אסור לי לשאול שאלות, אבל במשך ארבע שנים ויותר פניתי למשרדך שיואיל בטובו לתת גם הכשרה מקצועית לאנשים. הקורסים הם יפים, מכינים אותם לחיים, ליהדות, קצת מבינים מה זה הארץ, אבל הם יוצאים ללא מקצוע ביד. האם הנושא הזה כבר מטופל?

השר לקליטת העלייה ולפיתוח הנגב והגליל יעקב אדרי:

כפי שאת יודעת אני תקופה לא ארוכה שר הקליטה, עם זאת, החלטתי להתלבש על הנושא של העלייה מאתיופיה על כל היבטיו. ביקשתי שהנוער יהיה בשנה הבאה נושא מרכזי, גם בנושא התעסוקה הולכת להיות תוכנית גדולה מאוד, ואנחנו מחכים למימון האחרון של הסוכנות. נצא בעזרת השם ב-1 בינואר 2008 בתוכנית גדולה מאוד לעלייה האתיופית. נעשו הרבה דברים, אבל לא מספיק. אני מאוד מקווה שהנושא הזה יכוסה.

לקריאה נוספת: מכתבו של שר הקליטה לח”כ מיכאל איתן


השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש