לפרטים נוספים

מוכנות ישראל לרעידות אדמה

רעידת אדמה

“לאחרונה אירעו בישראל שתי רעידות אדמה; הראשונה באזור ים המלח, והשניה באזור השפלה. על פי המחקר של ראש מחלקת האוכלוסייה בפיקוד העורף בתחום, עולה כי גופי החירום במדינת ישראל אינם ערוכים לרעידת אדמה. קיימים פערים בכוח אדם ובציוד הדרושים להתמודדות מול רעידת אדמה. כמו כן לא גובשה תורת הפעלה כוללת לכלל גופי ההצלה, אשר תביא לחוסר תיאום בין גופי ההצלה השונים, ועל הכנסת לדון בדחיפות בנושא זה”. להלן נאומו של ח”כ מיכאל איתן במליאה.

אדוני היושב ראש, כנסת נכבדה, אני חייב להתוודות, בנאום שלי עכשיו, אולי זו אחת הפעמים הבודדות בקריירה ארוכה מאוד, שאני מדבר על נושא שאני בכלל לא מבין בו. ולא רק שאני לא מבין בו אלא אני גם בבוקר אמרתי לעוזר שלי, אתה יודע, אולי ננבור קצת בספרים ונכין משהו, אולם הגעתי למסקנה שבסופו של התהליך, גם אם אני אבין וגם אם אני אנבור, אני אגיע למסקנה שרעידת אדמה תהיה. השאלה היא מתי? אני גם הגעתי למסקנה שאחרי שאנבור ואלמד ואביא מומחים, אז יהיו חילוקי דעות מתי היא יכולה לקרות ובסוף, אני אצטרך להיות באיזו שיא תחושה שהיא יכולה להיות כל רגע, ומה עושים.

ואז חזרתי לנקודה שבגללה אני נמצא כאן עכשיו. את כל מה שאמרתי כולם יודעים. השאלה היא האם יש גורם במדינת ישראל, שבודק או נותן הערכת מצב, יכול להיות שהיא גם לא הגיונית, יכול להיות שהיא טועה או לא טועה, אבל כשאנחנו פונים במישור הגיוני, כשאומדים את הסיכונים, אומדים את הסיכויים, אומדים מה צריך לעשות בעדיפויות ובהסתברויות שונות שאכן דבר כזה יקרה, כי הוא יקרה והשאלה היא רק מתי. תהיה רעידת אדמה, השאלה היא רק מתי. אני יכול להגיד שתוך 50 שנה אני לא אהיה פה, אף אחד לא יוכל להגיד שאני טועה, אבל תהיה רעידת אדמה. יש הסתברות ואפשר לנסות ולהבין מה ההסתברות שדבר כזה יקרה והשאלה הכי חשובה, אני שואל את עצמי, מי הכתובת היום שמטפלת. זה התפקיד שלי כחבר כנסת ולכן, אני לא צריך להיות מומחה ואני לא צריך להבין ואני לא צריך להיות אחד שנותן תתזיות. אני צריך להיות אחד שבעקבות התזכורת ששלחה לנו אמא אדמה בשבועיים האחרונים, שני מסרים, שאומרים לנו: אני חיה ונושמת ועלולה לבעוט חזק, תהיו מוכנים. אני שואל את עצמי, בסדר, למי לפנות? שר התשתיות איננו פה. אני, כחבר כנסת, כנציג הציבור, אני לא מפחיד, אני לא רוצה שאנשים ייבהלו, אנחנו נחיה והכל יהיה בסדר. אבל מי נוקט את האמצעים? וכאן אין לי תשובה ברורה.

אני מציע, כמו שהציע קודמי, שנעביר את זה לוועדה ושתוקם ועדה בכנסת אד-הוק, לתת לה כלים שתברר ותבדוק את המוכנות של הממשלה שלנו להיערכות לחס וחלילה, אם יקרה דבר כזה, מה עושים ומי עושה.

אני אפילו לא מציע שזה יהיה איזו ועדה שתעשה נסים ונפלאות כי היכולות של ככנסת עם המשאבים הן מצומצמות. אבל זאת כן תהיה ועדה שתוכל להעלות את הנושא ולתבוע מהממשלה את המינימום הנדרש על מנת שיהיה לנו איזשהו מענה כלפי הציבור ששואל אותנו: “חברים יקרים, אתם נציגי הציבור, מה אתם עושים? האם אתם ערוכים?”

ולא מספיק שנענה בתשובות בעלמא אלא צריכים לבוא עם דברים יותר קונקרטיים. מה שקונקרטי זה, לדעתי, אנחנו יכולים לגבש בהסכמה על מפלגתית באחת הוועדות שאליה יופנה הנושא ובכך תהיה תרומתנו.

היו”ר קולט אביטל:

חבר הכנסת איתן, יושבת ראש הכנסת הודיעה, אם אינני טועה, או היום או אתמול, על כך שהיא עומדת להקים ועדה כזאת, אז כדאי שתדע.

מיכאל איתן (הליכוד):

זה תפקיד שלנו כחברי כנסת. אז עם כל הכבוד ליושבת ראש הכנסת, היא גם, בעניין הזה, רק אחד מחברי הכנסת. בתקנון כתוב איך מקימים ועדה. מקימים אותה על ידי החלטה של ועדת הכנסת. היא יכולה להופיע בוועדת הכנסת ולבקש הקמת ועדה. אני מציע שהנושא הזה יעבור באמת לשם. אם רוצים להקים ועדה מיוחדת, אדרבא, בדיון לאיזה ועדה להעביר את הנושא לסדר היום, אני מציע שזה יעבור לוועדת הכנסת.

לקריאה נוספת: רעידת אדמה רביעית בתוך שבועיים

תגיות:
 

תגובות ל: “מוכנות ישראל לרעידות אדמה”

  1. [...] למה העובדה שישראל לא ערוכה לרעידת אדמה, עניין שמדברים עליו שנים רבות, הוא מבזק חדשות ב-nrg?  הנה טיפל’ה: אוקטובר 13. דצמבר 13. יוני 2012.  מרץ 2011. נובמבר 2010. פברואר 2008. נובמבר 2007. [...]

  2. הנה מתחילה לה רעידת אדמה בדמות מלחמה.

    נקווה שנעמוד בזה.

    חבל ששוב נופלים לאותה המלכודת של לחיימה ושפיכות דמים

  3. [...] פוסט מומלץ באתר אחר [...]

  4. אני דווקא חושבת שישראל פועלת בצורה נכונה בנידון ומחזקת יסודות בתים לקראת רעידות אדמה עתידיות.

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש