לפרטים נוספים

חוק האח הגדול?

ועדת החוקה, חוק ומשפט אישרה היום (ב’) לקראת קריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק נתוני תקשורת. ח”כ מיכאל איתן אמר בסיומו של הדיון כי: “מטרת החוק רצויה ואפילו חיונית בכל הקשור למלחמה בפשע ובאויבי המדינה – אבל קשה לומר שעשינו מספיק כדי להגן על הפרטיות של אזרחי המדינה”.

 הודעה לעיתונות

החוק נותן למשטרה אפשרות יעילה וקלה מדי לקיים מאגרי מידע, ולכלול בהם אינפורמציות שונות כגון; עם מי אנו מדברים, למי אנו שולחים הודעת sms, באלו אתרים אנו גולשים, וכן הלאה. מדובר בכלי “בלתי קונבנציונלי” שיש בו פוטנציאל לאיום מרחיק לכת על הזכות לפרטיות.

ח”כ מיכאל איתן טוען בין השאר כי:

  1. הכנסת שגתה בכך שאפשרה למשטרה להפעיל את האמצעים הללו כמעט ללא הגבלה חמורים, ולא רק במקרים של חשש לביצוע פשעים חמורים או למעשים שעלולים לפגוע בביטחון המדינה.
  2. הכנסת שגתה בכך שלא קבעה סייגים מספיקים על מנת שהמשטרה לא תפגע בחיסיון של יחסי עו”ד-לקוח, במקורות מידע של עיתונאים, בפניות ציבור לחברי כנסת, בעובדים סוציאליים, בפסיכולוגים וכדומה.
  3. הכנסת שגתה כשלא קבעה אמצעי פיקוח על כך שמידע שהמשטרה קיבלה לצורך חקירה, לא ייגנז או יושמד בתום החקירה.
  4. הכנסת שגתה בכך שפתחה פתח רחב מדי, לקבלת נתוני תקשורת במקרים דחופים – גם ללא צו של בית משפט, ולא קבעה אמצעי פיקוח על החלטות כאלה.

ח”כ מיכאל איתן הציע כי ועדת החוקה, חוק ומשפט תקים ועדת משנה חשאית שתפקח על יישום החוק בהיבטים הפליליים והביטחוניים, המחייבים חשאיות. השר לביטחון פנים אבי דיכטר הפתיע את חברי ועדת החוקה כשהגיב בחיוב להצעת ח”כ מיכאל איתן, והודיע שהוא מאמץ את הרעיון הזה. השר דיכטר הוסיף כי מניסיונו כראש השב”כ, העבודה מול ועדת המשנה החשאית של ועדת החוקה, כמו ששירותי הביטחון עובדים מול ועדת המשנה החשאית של ועדת חוץ וביטחון – יכולה להניב שיתוף פעולה ואיזון נכון של צרכי הביטחון מול הזכות לפרטיות.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש