לפרטים נוספים

יצחק רבין

להלן נאומו של ח”כ מיכאל איתן במליאת הכנסת: “גברתי היושבת ראש, כנסת נכבדה, במוצאי שבת, בכיכר מלכי ישראל ציינו בפעם ה-12 את יום הירצחו של מנהיג צבאי ופוליטי גדול של מדינת ישראל, מי שהיה ראש הממשלה ורמטכ”ל, יצחק רבין”.

ראינו דרך המרקעים ודרך אמצעי התקשורת מה היה שם בכיכר, ראינו מי היו הדוברים, מי היו המשתתפים, ראינו את הסיסמאות, וכל מדינת ישראל יודעת שזה היה מפגן פוליטי. כולם יודעים את זה.

שמעתי את חבר הכנסת זבולון אורלב – ואני מזדהה אתו – כששאלו אותו, למה הוא לא בא, הוא אמר, הרגשתי שאני לא יכול לבוא כי אני לא רצוי, כי באיזשהו מקום העצרת הזאת היא נגדי. ואני הזדהיתי עם מה שהוא אמר, אבל גם חשבתי מה המסקנות. אני לא פוסל את זכותם של אנשי השמאל בישראל לבכות את המיתוס שהם מייחסים ליצחק רבין. הם רואים ברצח יצחק רבין מיתוס מסוים של פגיעה במורשת רבין, כפי שהם מבינים אותה, והם רוצים להוציא החוצה את הכאב שלהם. זה לגיטימי, זה בסדר ויש לזה מקום, אבל זה לא צריך להיות העצרת המרכזית.

זה לגיטימי גם, שמישהו אחר יגיד, שמורשת רבין היא שונה לגמרי, יש לנו דוגמה נפלאה בהיסטוריה המודרנית הציונית, ברית יוסף טרומפלדור. מה זה, בית”ר. מיתוס, מהתנועה מהצד השני שרואה ביוסף טרומפלדור אחד האנשים שצריכים לחנך על ערכיו והוא מיתוס גדול, השומר הצעיר, מיתוס. זאת מורשת טרומפלדור וזאת מורשת טרומפלדור.

אבל אותנו מטרידה השאלה, מה אנחנו רוצים לעשות ביום הרצח במקום שבו כל עם ישראל צריך לעמוד ביחד, האם אנחנו רוצים שהעצרת המרכזית תבטא את הנגד, תבוא ותגיד נגד ונגד, נגד המחנה ונגד זה ונגד זה? או שאנחנו רוצים, שהעצרת המרכזית תהיה זאת שתהיה הבעד, בעד עם ישראל, בעד השלום, בעד דמוקרטיה, בעד הדברים המשותפים. אולי יותר קשה למלא את הכיכר עם בעד. זה טבע של בני אדם, של נגד יותר קל. אבל מה שיותר קשה, שכרו פי כמה וכמה.

למה אני שואל את משפחת רבין ואת מרכז מורשת רבין ואת הכנסת הזאת ואת ממשלת ישראל, כי בעצרות הפוליטיות האלה מעורב גם הרבה כסף ציבורי, למה לא לנצל את היום הזה ולדבר על הדמוקרטיה, על הערכים המשותפים לכולנו, על הבעד, ולקרוא לזבולון אורלב לדבר שם. ולקרוא לבני אלון לדבר שם. רק בדרך הזאת נוכל להעביר מסר לקצוות ששם מקננים כל מיני דברים שאנחנו כולנו עלולים להיפגע מהם. צריך לבודד אותם, לא להגיד, יש כאן מחנה כזה גדול ולכרוך הכול בהכול.

 המחנה הדמוקרטי רואה חלקו במורשת רבין האחת דבר שצריך להתהדר בו. המחנה הדמוקרטי הישראלי רואה בחלק אחר ורואה טעות בחלק השני, כולם צריכים לעמוד ביחד שם.

אני מקווה מאוד, שהדברים האלה שאני אומר כאן עכשיו, יגיעו למשפחת רבין, יגיעו למארגנים – אני מוכן לתרום את כל כוחותיי – ובשנה הבאה יופיעו שם מגוון אנשים שייצגו את המחנה הדמוקרטי הלאומי של מדינת ישראל.

 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש