לפרטים נוספים

ההצעה לפיה תוקם נציב תלונות בפרקליטות

גם אותם צריך לשמוע - הקורבנות 

בהצעה זו, מתכוון ח”כ מיכאל איתן לסייע לכל אותם נפגעי עבירה אשר אינם יכולים להתנגד באופן משמעותי לעסקאות הטיעון המתבצעות בסיטונאות לטובת מבצע העבירה. כאן מציע ח”כ איתן להקים נציב תלונות הציבור (אומבודסמן) על פרקליטות המדינה, במטרה להטיל בקרה על עסקאות הטיעון, וכדי לגשר על הפער שבין ההליך המשפטי לבין התחושות הקשות של נפגע העבירה.

לקורבנות יש עם מי לדבר

נייר העמדה

ח”כ מיכאל איתן יזם הצעת חוק שהוגשה לפני כשנה, וקיבלה לאחרונה תשומת לב מוגברת בעקבות הבג”צים שהוגשו כנגד עסקת הטיעון בפרשת משה קצב. כיום מוטלת חובה על הפרקליטות ליידע את נפגע העבירה בדבר כוונת הפרקליטות להגיע לעסקת טיעון עם הנאשם. בפועל, עומס העבודה העצום המוטל על הפרקליטות מביא לכך שאלפי עסקאות טיעון מתבצעות מידי שנה כדבר שבשגרה. וממילא ההודעה על עסקת טיעון שנמסרת לנפגע העבירה, הפכה גם היא להליך שגרתי שאינו נותן מענה אמיתי. במצב דברים זה טבעי שנפגעי העבירה חשים כי מערכת אכיפת החוק אינה מתחשבת בסבל שסבלו. עובדה שגורמת להם סבל נוסף על זה שכבר סבלו ממעשה העבירה.

כדי לסייע לנפגע העבירה, הציע ח”כ מיכאל איתן ביוזמת החקיקה המדוברת לאפשר לנפגע העבירה להביע את התנגדותו לעסקת הטיעון בפני בית המשפט. אולם ועדה שהוקמה על ידי משרד המשפטים, ודנה בהצעות חוק סדר הדין הפלילי בראשות שופטת ביהמ”ש העליון מרים נאור, התנגדה להצעת החוק של ח”כ מיכאל איתן בטענה כי “עמדת הנפגע או בני משפחתו עשויה לכלול עובדות שאינן מופיעות בכתב האישום, לרבות עובדות שהתביעה סבורה כי לא ניתן יהיה להוכיח בבית המשפט. אין זה נכון לדעת הוועדה להביא עובדות אלה בפני בית המשפט היושב לדין בפלילים האמור להכריע בדינו של הנאשם, ובוודאי שאין לכך מקום בנסיבות שבהן אין הנאשם יכול להביא טענות או ראיות לסתור”.

לאור תגובה זו, מציע ח”כ מיכאל איתן רעיון חדשני, לפיו תוקם בפרקליטות המדינה נציבות תלונות שאליה יוכלו לפנות נפגעי עבירה בערעור בהחלטות על עסקאות טיעון. ח”כ מיכאל איתן מציין כי אם המחוקק קבע נציב תלונות (אומבודסמן) על שופטים, יש מקום גם להקים נציב תלונות על פרקליטים. איתן אמר כי “מניסיוני כיו”ר ועדת החוקה בעבר, אני יכול להעיד שיש פניות ציבור רבות מאוד ובהן תלונות על פרקליטי מדינה. אני מאמין כי נציב התלונות על הפרקליטים לא יהיה מחוסר עבודה וייתן שירות טוב לציבור ולפרקליטות”.

(אם הצעתו בעניין זה תיפול, יציע ח”כ מיכאל איתן לאפשר לנפגעי עבירה פניה לערר לבית המשפט המנהלי).

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה