לפרטים נוספים

הכנסת תייצג עצמה בביה

להלן נאומו של ח”כ איתן וההצבעה במליאה

הצעת חוק הכנסת (תיקון – ייצוג הכנסת בערכאות משפטיות), התשס”ז-2007

(הצעת קבוצת חברי הכנסת)

[הצעת חוק פ/2937]

היו”ר קולט אביטל:

חברי הכנסת, אנחנו עוברים להצעת החוק הבאה – הצעת חוק הכנסת (תיקון – ייצוג הכנסת בערכאות משפטיות), התשס”ז-2007. חבר הכנסת מיקי איתן, בבקשה. לא תהיה תשובת שר, ולכן ההנמקה מהמקום.

מיכאל איתן (הליכוד):

גברתי היושבת-ראש, אני פונה אלייך כי נראה לי שאת היחידה שתקשיבי לי. הצעת החוק שאני מבקש מהכנסת לאשר בקריאה טרומית נוגעת לנושא ייצוג הכנסת בבית המשפט. לאחרונה נתקלנו בתופעה שיש עתירות נגד מעשי ידיה של הכנסת – חקיקה –  ובית המשפט דן בעתירות לביטול חוקים, אבל הכנסת מנועה מלהגיע ולהסביר את עמדתה ביחס לשאלה מדוע לא צריך לבטל את חוק הכנסת וניתן למצוא פתרונות אחרים.

המצב היום הוא ששיקול הדעת מצוי בידי בית המשפט ובפועל בעצם מטילים על היועץ המשפטי לממשלה לייצג את הכנסת. נוצר מצב חדש שבו יש לפעמים חילוקי דעות בין הכנסת לבין היועץ המשפטי לממשלה או משרד המשפטים באשר לדבר חקיקה מסוים. ואז, כאשר העניין מתברר בבית המשפט, היועץ המשפטי לממשלה לא יכול לייצג עמדה שנוגדת את עמדת משרד המשפטים. לכן הצעת החוק מדברת על כך שבנושאים מסוימים, במיוחד בנושאים שבהם יש עתירות לביטול חוק, לכנסת יהיה מעמד עצמאי והיא תוכל להופיע בבית המשפט ולהסביר מדוע לדעתה יש להשאיר את החוק על כנו. כמובן שבית המשפט בסופו של דבר הוא שיקבע.

היו”ר קולט אביטל:

תודה רבה. נא לשבת. אנחנו עוברים להצבעה על הצעת חוק הכנסת (תיקון – ייצוג הכנסת בערכאות משפטיות), התשס”ז-2007, בקריאה טרומית.

בעד ההצעה להעביר את הצעת החוק לדיון מוקדם בוועדה – 9

נגד – אין

נמנעים – אין

ההצעה להעביר את הצעת חוק הכנסת (תיקון – ייצוג הכנסת בערכאות משפטיות), התשס”ז-2007, לדיון מוקדם בוועדת הכנסת נתקבלה.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש