לפרטים נוספים

ישראל זקוקה למהפכה חוקתית ציונית

השר מיכאל איתן

נייר עמדה של ח”כ מיכאל איתן אודות הפרוייקט שיזם – חוקה לישראל.

לפני ארבע שנים, בתוקף תפקידי כיו”ר ועדת החוקה, יזמתי חידוש הדיונים להכנתו של מסמך חוקתי כולל, וזאת לאחר הפסקה של כששים שנה, מאז כינוסה של האסיפה המכוננת שנבחרה בשנת 1949 על מנת לכונן חוקה למדינת ישראל, אולם במקום למלא את שליחותה החליטו, מי שנבחרו אז, שעוד לא הגיע זמן חוקה ובמקום להתפזר ולהחזיר את המנדט לבוחרים, הם החליטו להפוך את האסיפה המכוננת לבית מחוקקים שמסתפק בחקיקה, וקראו לעצמם הכנסת הראשונה. לאחר ששים שנות התארגנות, הגיע זמנה של חוקה למדינת ישראל.

אפשר לחיות בלי חוקה, אבל אי אפשר להשתלב בצמרת העולמית, בכל הקשור לאיכות השלטון ואיכות החיים, בלעדיה. כל המדינות הדמוקרטיות בעולם חיות במשטר חוקתי כי הגיעו למסקנה שהחוקה היא בסיס להסכמה רחבה בדבר קווי הגבול שבין זכויות הפרט לאינטרס הציבורי. החוקה היא בראש ובראשונה מסמך חינוכי, המאפשר לאזרח ולנציג השלטון לפעול ביתר הרמוניה והבנה היכן גוברות זכויות הפרט על האינטרס הכללי, ובאלו נסיבות להיפך. הבנה זו מעצימה את האזרח ומחזקת גם את החברה המדינית כולה.

ישראל זקוקה למהפכה חוקתית. אבל חוקה אינה מטרה לכשעצמה, אלא אמצעי לשמור על אופייה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. חוקה אינה פטנט לפתרון בעיותיה של מדינת ישראל, אלא קביעת גבולות הגזרה וכללי המשחק בדיון בפתרון הבעיות.

זוהי הדקה התשעים של הליבה הציונית במדינת ישראל, לקראת השנה הששים לקיומה ההגמוניה נמצאת בסכנה ועתידה לוט בערפל. מיעוטים גדולים, לאומיים, דתיים, עדתיים ושסעים נוספים – כלכליים וחברתיים אינם מרגישים שייכות לאתוס הציוני של פעם, ואולי גם לא של היום. חובתה של התנועה הציונית, ליצור באמצעות החוקה פלטפורמה שתאחד ותלכד את כולם ותחזק בכך את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

לנו, לתלמידיהם של ז’בוטינסקי ובגין, כינון חוקה יהודית דמוקרטית הוא קיום צוואתם האידיאולוגית של מורי דרכינו. אי אפשר להיות תלמיד של ז’בוטינסקי או בגין ולהתנגד לחוקה. בעניין זה, אני צופה שחרף מחלוקות עכשוויות חריפות וקשות בין אלה המכנים עצמם לאומיים-ליברלים, נושא החוקה ישמש גורם מאחד ומלכד, ויחד עם תנועות השמאל הציוני וציונות הדתית, נמצא את הדרך לכינון חוקה שתחזק את ציוניותה של מדינת ישראל.

לקריאה נוספת: חוקה; מתנה או סכנה?, עת לחוקה בישראל – nfc, ראיון עם ח”כ מנחם בן ששון.

תגיות:
 

השאר תגובה

* מסמנת שדה חובה
*תוכן התגובה


פוסטים אחרונים

חיפוש