לפרטים נוספים

השר לשיפור השירות לציבור- מה הוא עשה בממשלה?

 

השר מיכאל איתן, המופקד על שיפור השירות הממשלתי לציבור, הוביל במהלך כהונתה של ממשלת הליכוד סדרה של מהלכים פורצי דרך לשיפור השירות, ויזם את מדיניות הממשל הפתוח שאימצה הממשלה, הקובעת שקיפות, שיתוף הציבור ומתן דין וחשבון של זרועות הממשל לאזרחים:

  • הקמת היחידה לשיפור השירות לציבור
  • פיתוח מדד השירות הממשלתי
  • בניית קטלוג השירות הממשלתי ומוקד טלפוני ממשלתי מרכזי
  • שיתוף הציבור בקבלת החלטות ובפרויקטים ממשלתיים
  • הגברת השקיפות והאחריותיות של הממשלה
  • ייזום הקמת היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים
  • ייזום מטה התקשוב הלאומי במשרד האוצר
  • יו”ר צוות ההיגוי של ממשל זמין- אתרי האינטרנט הממשלתיים
  • הגנה על הפרטיות: מאבק במאגר הביומטרי
  • צמצום פערים: “שדרות שלנו”- פרויקט מיחשוב חינוכי בשדרות ופעילות למען יהודי אתיופיה

הקמת היחידה לשיפור השירות: היחידה המאוישת בימים אלה, הוקמה כחלק מתפיסה ממשלתית חדשה השמה את האזרח במרכז. היחידה תגבש מדיניות ממשלתית לשיפור השירות לאזרח ותציע למשרדים סיוע מקצועי בתחום.

מדד השירות הממשלתי שפותח ע”י צוות השר, יבדוק לאורך כל ימות השנה למעלה מ- 60 פרמטרים שונים, מזמן מענה טלפוני, דרך זמן לפתרון התלונה וכלה בניקיון הסניפים, כל זאת בסניפים, בטלפון ובאינטרנט, וידרג את המשרדים על פי רמת השירות שהם נותנים לאזרח, זאת על מנת להניע אותם להשתפר בתחום.

קטלוג השירות הממשלתי ומרכז טלפוני: השר איתן מקדם הקמת מרכז מענה טלפוני ממשלתי אשר ינתב ויטפל בפניות הציבור לממשלה. כחלק מפרויקט זה מוקם בימים אלה קטלוג השירות הממשלתי- המדובר באתר אינטרנט ממשלתי חדש, אשר יספק מידע על שירותי הממשלה על פי אמות מידה אחידות.

שיתוף הציבור בהליכי קבלת החלטות ופרויקטים ממשלתיים: הוקם אתר שיתוף הציבור shituf.gov.il, המשתף אזרחים בהליך קבלת ההחלטות. במסגרת פעילות האתר רוכזה גם פעילות שיתוף הציבור בדיוני ועדת טרכטנברג אשר זכתה להשתתפות שיא של אלפי אזרחים. השר איתן יזם את הקמת אתר data.gov.il המציג מאגרי מידע ממשלתיים, יוזמה זו באה לאפשר למתכנתים להנגיש מידע ממשלתי ולפתח יישומים לשיפור השירות והגברת השקיפות. כמוכן יזם השר מענקי תמיכה בגופים המפתחים יישומים מסוג זה.

הגברת השקיפות: במטרה להנגיש את המידע לציבור ולחזק את הבקרה על הפעילות הממשלתית, הוביל השר מיכאל איתן בברכת שר האוצר ובשיתוף הסדנא לידע ציבורי פרויקט לחשיפת התקציב הממשלתי באתר budget.msh.gov.il, והקים אתר ממשלתי ראשון אשר עוקב אחר ביצועי הממשלה בכתובת watch.gov.il. פרויקט זה עוקב כיום אחר ביצוע דו”ח ועדת טרכטנברג ובעתיד יעקוב גם אחר ביצוע הוראות מבקר המדינה. עוד הציג השר איתן מודל חדש של שקיפות והוא מדווח לציבור על פעילותו באמצעות פירסום לוח הזמנים ותלוש השכר שלו באינטרנט.

הקמת היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים: השר איתן יזם את הקמת היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים. מטרת היחידה היא להטמיע את מדיניות הממשלה לפיה המידע הממשלתי שייך לציבור ויש לאפשר לו לקבל אותו, אם אין מניעה חוקית לכך.

ייזום מטה התקשוב הלאומי במשרד האוצר. השר איתן פעל בשיתוף שר האוצר להקמת מטה התקשוב הלאומי אשר אמון על בניית אסטרטגיה לאומית בנושא המחשוב הממשלתי, ותיאום הגופים הממשלתיים בתחום.

יו”ר צוות ההיגוי של ממשל זמין- אתרי האינטרנט הממשלתיים: השר איתן עומד בראש ועדת ההיגוי של ממשל זמין, שתפקידה לפתח שירותים דיגיטליים לטובת אזרחי המדינה. בעקבות מחקר דו-שנתי של האו”ם זכתה מדינת ישראל בפרס על השיפור הגדול ביותר בשירותים דיגיטליים לאזרח, כשזינקה מהמקום ה- 26 למקום ה- 16 בשנתיים האחרונות.

הגנה על הפרטיות: השר איתן פעל לשמירה על פרטיות אזרחי ישראל והוא עומד בראש המאבק במאגר הביומטרי, אשר מבקש לאגור את טביעות האצבע ותצלומי הפנים של כלל אזרחי ישראל, בצורה מסוכנת, המנוגדת לנהוג בעולם המערבי. המאבק הוביל לקביעה בחוק כי יתקיים ניסוי של המאגר, אשר יבחן את נחיצותו ומטרותיו, אשר רק בסופו יוחלט אם להקים את המאגר אם לאו.

צמצום פערים: השר איתן סיים לאחרונה תקופה של ארבע שנות מגורים בעיר שדרות בה הקים את פרויקט “שדרות שלנו” המפעיל כיום 17 כיתות ממוחשבות בבתי ספר בעיר, וחמישה מרכזי מחשוב בקהילה, הפועלים במקלטים ונותנים אפשרות לפעילות אחר צהריים מוגנת לתושבי העיר. עוד פועל השר לתמיכה בעולי אתיופיה ומונה לעמוד בראשות ועדה ממשלתית להנצחת נספי עולי אתיופיה שניספו בדרכם לישראל.


התגובות סגורות לעמוד זה

פוסטים אחרונים

חיפוש